Żywiecczyzna w pigułce
Trasa wycieczki po Żywiecczyźnie rozciąga się na obszarze 21 km2. Pierwszy przystanek to ponad 150-letni Browar w Żywcu, założony przez Albrechta Fryderyka Habsburga. Istnieje przy nim Muzeum (SZT), mieszczące się w najstarszej części Browaru. Pośród zabytkowych obiektów jakie można tam zobaczyć są m.in.: palarka słodu z 1910 roku oraz warzelnia z roku 1913.
Szlak Zabytków Techniki
 • Międzybrodzie Żywieckie
  • 4
   Góra Żar
 • Milówka
  • 7
   Dziady w Starej Chałpie
  • 8
   Gminny Ośrodek Kultury - Informacja Turystyczna w Milówce
  • 9
   Muzeum „Stara Chałupa” w Milówce
  • 10
   Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Milówce
 • Rajcza
  • 6
   Rajcza z historią w tle
 • Tresna
  • 3
   Jezioro Żywieckie
 • Ujsoły
  • 5
   Punkt Informacji Turystycznej w Ujsołach
 • Węgierska Górka
  • 12
   Punkt Informacji Turystycznej w Węgierskiej Górce
 • Żywiec
  • 1
   Muzeum Browaru Żywiec
  • 2
   Pałac Habsburgów w Żywcu
  • 11
   Centrum Informacji Kulturalno-Turystycznej w Żywcu
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Trasa wycieczki po Żywiecczyźnie rozciąga się na obszarze 21 km2. Pierwszy przystanek to ponad 150-letni Browar w Żywcu, założony przez Albrechta Fryderyka Habsburga. Istnieje przy nim Muzeum (SZT), mieszczące się w najstarszej części Browaru. Pośród zabytkowych obiektów jakie można tam zobaczyć są m.in.: palarka słodu z 1910 roku oraz warzelnia z roku 1913.
Kolejne miejsce, Muzeum Miejskie w Żywcu, a jednocześnie Pałac Habsburgów, oferuje stałe wystawy takie jak: „Historia i tradycja miasta Żywca” oraz „Kultura ludowa Żywiecczyzny”. Ponadto, do końca 2011 roku, w zabytkowych i odrestaurowanych zamkowych wnętrzach znajdą się 24 makiety najciekawszych historycznych obiektów z czasów Habsburgów, Wielkopolskich i Komorowskich.
Dalsza część trasy oferuje odpoczynek nad Jeziorem Żywieckim, skąd niedaleko już by wyjechać Koleją Linowo - Terenową na Górę Żar i podziwiać okoliczne widoki.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Żywiec
Muzeum Browaru Żywiec
Żywiec
Pałac Habsburgów w Żywcu, zwany też Nowym Zamkiem, obecnie mieszczący Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych, to neoklasycystyczny pałac wzniesiony w latach 1885-95 z inicjatywy arcyksięcia Albrechta Fryderyka Rudolfa Habsburga. Jego syn, Karol Stefan, który zdecydował się zamieszkać tutaj na stałe, dał początek żywieckiej linii Habsburgów. Żywieccy Habsburgowie zapisali się bardzo pozytywnie w dziejach Polski - także walcząc pod biało-czerwoną flagą.
Tresna
Jezioro Żywieckie powstało w latach 60-tych XX w., poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły, której dolina przegrodzona została zaporą. Południowy kraniec jeziora, położony na terenie Kotliny Żywieckiej, sięga niemal w rejon śródmieścia Żywca. Północna część jeziora (w rejonie zapory) zajmuje wąską dolinę, wcinającą się w zbocza Beskidu Małego. Zbiornik Żywiecki pełni rolę energetyczną, przeciwpowodziową oraz turystyczno-rekreacyjną.
Międzybrodzie Żywieckie
Góra Żar to popularny wśród turystów szczyt o wysokości 761 m n.p.m., w Beskidzie Małym, górujący stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, oddanej do użytku w roku 1979. Zbiornik o długości 650 i szerokości 250 oraz maksymalnej głębokości 28 m, mieści 2 310 000 m sześciennych wody.
Ujsoły
Punkt Informacji Turystycznej znajduje się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Ujsołach (Amfiteatr Pod Muńcołem) ul. Bystra 1 na pierwszym piętrze.
Rajcza
Gmina Rajcza to malownicza i atrakcyjna turystycznie gmina położona w śródgórskiej kotlinie w powiecie żywieckim w województwie śląskim.
Milówka
Tłumy barwnych kominiarzy, żydów, cyganów, diabłów, niedźwiedzi czy koni wyczarowanych ludową fantazją. Gody Żywieckie to wydarzenie, które jest niemożliwe do porównania z czymkolwiek, co widzieliście w życiu!
Milówka
Informacja Turystyczna Gminy Milówka znajduje się w Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce.
Milówka
Muzeum „Stara Chałupa” to zabytkowy drewniany dom, który jest przykładem tradycyjnego budownictwa Żywiecczyzny i jednym z najstarszych przykładów architektury ludowej. Lokalna legenda głosi, że w chałupie miał się zatrzymać król Jan Kazimierz podczas ucieczki przed Szwedami. Miał tu nocować również Jan III Sobieski w drodze do Wiednia.
Milówka
Miejscowość Milówka po raz pierwszy wzmiankowana była w 1537 roku. Początki wsi wiążą się zarówno z osadnictwem polskim (które od strony nizin posuwało się w górę dolin, w tym doliny rzeki Soły), jak też z osadnictwem wołoskim, które na teren Beskidu Żywieckiego dotarło ze wschodu, wzdłuż łuku Karpat. Tutejszy, murowany kościół wzniesiony został w latach 30-tych XIX w., na miejscu poprzedniej, drewnianej budowli, pochodzącej z XVII wieku.
Żywiec
Centrum Informacji Kulturalno-Turystycznej jest usytuowane w zrewitalizowanych pomieszczeniach oficyn wschodnich kompleksu Starego Zamku i Parku Habsburgów w Żywcu.
Węgierska Górka
Punkt Informacji Turystycznej w Węgierskiej Górce mieści się na oś. XX-lecia II RP 12.
Pogoda
Katowice