Muzealna trasa po Gliwicach
Muzealna trasa po Gliwicach rozpoczyna się w Radiostacji Gliwice.
Szlak Zabytków Techniki
 • Gliwice
  • 1
   Radiostacja Gliwice
  • 2
   Muzeum Techniki Sanitarnej
  • 3
   Willa Caro, Muzeum w Gliwicach
  • 4
   Zamek Piastowski w Gliwicach
  • 5
   Oddział Odlewnictwa Artystycznego - Nowe Gliwice
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Muzealna trasa po Gliwicach rozpoczyna się w Radiostacji Gliwice. Mieści się tam Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów, a tuż obok wznosi się 111 metrowa wieża radiostacji, będąca najwyższą wolno stojącą drewnianą konstrukcją na świecie. Miejsce to było niemym świadkiem tzw. „prowokacji gliwickiej”, wydarzenia bezpośrednio poprzedzającego wybuch II wojny światowej.

Kolejnym etapem trasy jest Muzeum Techniki Sanitarnej. Mieści się ono w budynku dawnej przepompowni w niemal 100-letniej oczyszczalni ścieków w Gliwicach. Konstrukcja budynku przypomina mały dworek. Częściowo parterowa, częściowo dwukondygnacyjna, zbudowana z czerwonej cegły, jest typowym przykładem architektury z końca XIX wieku. Następny punkt wycieczki prowadzi do Oddziałów Muzeum w Gliwicach. Pierwszy z nich, mieszczący się w Willi Caro, jest jednopiętrowym budynkiem z XIX-wiecznej wizji renesansowej architektury włoskiej. Drugi Oddział mieści się w Zamku Piastowskim, będącym gotycką budowlą z początków XIV wieku, bezpośrednio połączona z powstaniem w Gliwicach murów obronnych.

Ostatni etap wycieczki prowadzi do budynku dawnej maszynowni KWK „Gliwice”, w którym mieści się Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Miejsce to przenosi w czasie ponad 200 lat wstecz do czasów powstania Królewskiej Odlewnia Żeliwa. Wystawa prezentuje głównie XIX-wieczne m.in. odlewy artystyczne oraz XX-wieczne rzeźby ogrodowe i nagrobkowe, popiersia, biżuterię artystyczną oraz różnego rodzaju ozdobne przedmioty, zwane galanterią żeliwną.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Gliwice
Drewniana wieża antenowa Radiostacji jest cudem przedwojennej myśli inżynierskiej oraz świadectwem odwagi jej budowniczych. Dzięki wysokości 111 m zajmuje obecnie pierwsze miejsce na liście najwyższych na świecie konstrukcji, zbudowanych całkowicie z drewna. Wzniesiono ją w 1935 roku na terenie nowo powstałej stacji nadawczej przy ulicy Tarnogórskiej. 31 sierpnia 1939 roku obiekt był miejscem akcji prowokacyjnej, przeprowadzonej przez funkcjonariuszy hitlerowskiego SS, zwanej w historiografii prowokacją gliwicką.
Gliwice
Muzeum Techniki Sanitarnej jest najmłodszą instytucją muzealną na mapie Gliwic – zostało założone w 2005 roku. Mieści się na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków.
Gliwice
Willa Caro znajduje się w samym centrum Gliwic, przy ulicy Dolnych Wałów. Wzniesiono ją w latach 80. XIX wieku, w stylu w jakim budowle wznosili ówcześni najbogatsi przedsiębiorcy gliwiccy. Willa została zbudowana dla Oskara Caro, który zarządzał m.in. rodzinną firmą – Hutą Hermina w Łabędach oraz spółką przemysłu żelaznego. Zachował się efektowny wystrój wnętrz z epoki. Obecnie w budynku znajduje się siedziba Muzeum w Gliwicach, mieści się tutaj też „Czytelnia Sztuki”, czyli galeria sztuki współczesnej. Można tu obejrzeć ciekawe wystawy oraz wziąć udział w naukowych spotkaniach i w artystycznych wydarzeniach.
Gliwice
Zamek Piastowski w Gliwicach jest jednym z symboli miasta. Jego powstanie przypisuje się Siemowitowi, pierwszemu władcy, który tytułował się księciem gliwickim. Panował w pierwszej połowie XIV wieku. Kamienno-ceglana warownia znajduje się w linii murów miejskich. Obecnie jest siedzibą Oddziału Muzeum w Gliwicach. Zgromadzone tu zbiory przybliżają historię miasta i życie jego mieszkańców od czasów średniowiecza do XX wieku.
Gliwice
Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach należy do najnowocześniejszych prezentacji muzealnych w Polsce. Mieści się w dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach, a także bogatą kolekcją odlewów artystycznych. Projektantem i wykonawcą multimedialnej wystawy zatytułowanej „Słusznie słyną dziś Gliwice” jest Mirosław Nizio, projektant Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pogoda
Katowice