Retro - AGD
Trasa wycieczki ma przypominać przygotowywanie posiłków i ich spożywanie w śląskim domu.
Szlak Zabytków Techniki
 • Radzionków
  • 3
   Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek
 • Tychy
  • 2
   Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
 • Łaziska Górne
  • 1
   Muzeum Energetyki
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Trasa wycieczki ma przypominać przygotowywanie posiłków i ich spożywanie w śląskim domu. Propozycja tej wycieczki zrzesza obiekty, które pozwalają poznać domowe życie naszych przodków. Wyprawa rozpoczyna się w Muzeum Energetyki, jedynym tego typu muzeum w Polsce tej branży. Prezentuje ono kilka tysięcy eksponatów związanych z energetyką. Niesamowite wrażenie na zwiedzających robi tzw. “ściana płaczu” czyli kolekcja energetycznych z różnych czasów, krajów i o różnych kształtach oraz zbiór żarówek od 4200-watowego giganta z latarni morskiej po 24-mikrowatową żarówkę oświetlającą tarczę zegarka kwarcowego.

Kolejnym obiektem na szlaku jest Tyskie Browarium, w którym to niemalże 400 lat warzy się piwo. To pierwsze w Polsce muzeum piwa doskonale łączy tradycyjną ekspozycję w zabytkowym budynku z 1902 z nowoczesnym kinem 3D i kioskami multimedialnymi. Istnieje możliwość zwiedzania browaru szlakiem powstawania piwa.

Dalsza droga prowadzi do Radzionkowa, z uwagi na tamtejsze Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. To unikalne miejsce, jedyne w naszej części Europy, ukazujące historię chleba oraz tradycyjne narzędzia i maszyny służące do jego wytwarzania. Znajduje się tu także rekonstrukcja dawnej izby szkolnej oraz wystawa sprzętów, przyrządów i pomocy szkolnych.

Ostatnim punktem wycieczki jest Huta Szkła w Zawierciu. Jej powstanie to przełom XVIII i XIX wieku. Dziś zakład ten jest liderem w produkcji szkła kryształowego w Europie. Część produkcji wciąż odbywa się tradycyjnymi metodami (dmuchanie, szlifowanie ręczne itp.).

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Łaziska Górne
Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych zostało założone przez entuzjastów tej dziedziny przemysłu, w 2003 roku. Ekspozycję, liczącą kilka tysięcy eksponatów, urządzono w Elektrowni Łaziska, w gmachu dawnej rozdzielni z 1928 roku. Zwiedzający może podziwiać bogatą kolekcję liczników energetycznych, maszyn i urządzeń, dokumentów i fotografii, a nawet zobaczyć jak świeci oryginalna żarówka, wynaleziona przez Thomasa Edisona.
Tychy
Tradycje piwowarstwa w Tychach sięgają 1629 roku, co zaznacza się zresztą na piwnej etykiecie - pod książęcą koroną. Nowoczesny browar powstał w tym mieście za sprawą księcia Jana Henryka XI Hochberga von Pless, w drugiej połowie XIX wieku. Później rozwinął się w jeden z największych browarów na ziemiach polskich. Jego historię i dzień dzisiejszy przybliża Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. To połączenie nowoczesnego muzeum ze zwiedzaniem współczesnego zakładu i degustacją uznanej marki piwa.
Radzionków
Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie to instytucja powstała z kolekcjonerskiej namiętności jednego człowieka – Piotra Mankiewicza. Po latach gromadzenia zbierackich osobliwości, w 2000 roku postanowił pokazać je szerszej publiczności. W muzeum najważniejszy jest chleb – od procesu jego powstawania do obecności w szeroko pojętej kulturze. Od niedawna właściciel muzeum poszerzył jego zakres tematyczny o pamiątki szkolne i... inne różności.
Pogoda
Katowice