Wydarzenia w pobliżu
Gliwice
2024-05-31
0.79 km
Zabrze
2024-04-13
8.04 km
Bytom
2024-04-05
17.74 km
Tarnowskie Góry
2024-06-02
19.30 km
Katowice
2024-03-25
23.02 km
Katowice
2024-04-19
26.69 km
Katowice
2024-04-20
26.69 km

Wakacje z Muzeum w Gliwicach – Willa Caro i Zamek Piastowski

Miejscowość:
Gliwice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

WILLA CARO

Wtorek – piątek, 4- 7 oraz 11- 14 lipca 2017, Barokowa podróż, godz. 9.00, 10.30, 12.00

Zapraszamy na pełną przygód wycieczkę szlakiem barokowych obrazów. Naszym przewodnikiem będzie jeden z najznamienitszych malarzy śląskiego baroku: Michael Willmann – w jego roli wystąpi animowana przez prowadzącego kukiełka. Dzieci zagłębią się w barokowy pejzaż – malarski i muzyczny. Poznają charakterystyczne dla sztuki tamtego czasu cechy stylu i motywy. Zaznajomią się z postaciami przedstawionymi na obrazach – dowiedzą się, w jaki sposób święta Małgorzata poradziła sobie ze smokiem, usłyszą mit o Dedalu i Ikarze. A kiedy już przemierzymy szlaki łączące barokową spuściznę Śląska z najważniejszymi ośrodkami sztuki europejskiej, najmłodsi spróbują swoich sił w tworzeniu dzieła zgodnego z kanonem epoki.

Zajęcia składają się z trzech części: oprowadzania po wystawie, krótkiego quizu multimedialnego oraz warsztatów plastycznych. Z tej podróży w czasie nikt nie powróci z pustymi rękami- efektem warsztatów będą prace plastyczne, które każdy uczestnik będzie mógł zabrać do domu. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkół podstawowych.

ZAMEK PIASTOWSKI

04 i 05 lipca 2017 – Jan III Sobieski – historia pewnej bitwy – godz. 9.00, 10.30, 12.00

Pamiętnym wydarzeniem dla Gliwic był przemarsz przez Górny Śląsk dwudziestotysięcznej armii pod dowództwem króla polskiego Jana III Sobieskiego, podążającej z odsieczą oblężonemu przez Turków Wiedniowi. Po pożegnaniu się z żoną i młodszymi dziećmi król wraz ze starszymi synami udał się do Piekar Śląskich, a następnie przez Tarnowskie Góry do Gliwic. Wojska polskie rozłożyły się na polach między Szobiszowicami a Łabędami, a sam król udał się na nocleg do klasztoru franciszkanów przy ul. Kozielskiej (obecnie klasztor Redemptorystów). Jan III Sobieski wjechał do Gliwic 21 VIII 1683 r. o godz. 15.00 witany owacyjnie przez ludność miasta, szlachtę, miejscowych chłopów i dostojników państwowych. Król opuścił miasto niedzielnym rankiem następnego dnia. 11 września wojska dowodzone przez Sobieskiego zajęły stanowiska na wzgórzach wokół Wiednia. 12 września 1683 r. na przedpolach Wiednia spotkały się dwie wielkie armie i dwaj wielcy dowódcy. Bitwa, która trwała 12 godzin zmieniła bieg historii. Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV – VI. Czas trwania – ok. 60 min.

06 i 07 lipca 2017 – Zamki i warownie – godz. 9.00, 10.30, 12.00

Piękne zamki z kamienia wciąż jeszcze stoją w Polsce, liczne popadły w ruinę. Te potężne warownie strzegły górskich przełęczy, rzek i miast już od wieków średnich. Przypominają nam o czasach wojen i podbojów, kiedy zbrojni rycerze ruszali na bitewne pola do walki z nieprzyjacielem. Zamek nie był jednak wyłącznie forteczną budowlą, lecz służył także za dom dla wielu osób. Bywał własnością feudalnego pana lub pan ten zarządzał nim w imieniu króla. W wielkich zamczyskach zamieszkiwali: rodzina możnowładcy, jego rządca (kasztelan), rycerze, żołnierze, poborcy podatkowi, czeladź służebna czy kucharze. W części warsztatowej postaramy się samodzielnie wykonać rycerza z rolki po papierze toaletowym. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci od lat 5 do 8. Czas trwania – ok. 60 min.

11 lipca 2017 – Zwierzęta epoki lodowcowej – godz. 9.00, 10.30, 12.00

Warsztaty w formie krótkiej prelekcji, uzupełnionej prezentacją multimedialną. Na zajęciach młodzi uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak wyglądały, co jadły i jakie zwyczaje miały mamuty, ile ważył nosorożec włochaty i czy niedźwiedzie jaskiniowe naprawdę mieszkały w jaskiniach oraz kim był neandertalczyk i czym się zajmował na co dzień. Zajęcia połączone są z częścią plastyczną, na której dzieci samodzielnie rysują mamuta, a następnie wyklejają go włóczką imitującą futro. Dla młodszych dzieci przewidziano kolorowanki. Lekcja przeznaczona jest dla dzieci od lat 5 do 9. Czas trwania – ok. 60 min.

12 lipca 2017 – Co w ulu brzęczy – godz. 9.00, 10.30, 12.00

Lekcja, która daje możliwość poznania świata pszczół. Dzieci dowiedzą się, jak rozwijało się bartnictwo na terenie Śląska. Poznają bliżej postać ks. Jana Dzierżona, człowieka, który unowocześnił hodowlę pszczół na terenie Śląska. Dowiedzą się czym jest ul figuralny, kłodowy czy skrzynkowy, jakie mamy rodzaje miodu i czym się od siebie różnią. Będą miały możliwość zobaczenia i dotknięcia prawdziwych narzędzi, jakimi posługuje się pszczelarz. Zajęcia z wykorzystaniem pokazu multimedialnego oraz filmu. Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych. Czas trwania – ok. 60 min.

13 lipca 2017 – O czym szumią knieje – czyli fauna i flora powiatu gliwickiego – godz. 9.00, 10.30, 12.00

Dawno, dawno temu nie za lasami i nie za górami, a na terenie dzisiejszego powiatu gliwickiego rosła majestatyczna puszcza. Człowiek już od zarania dziejów korzystał z darów i dobrodziejstwa lasów, znajdował w nich schronienie i pożywienie. To w nich polowali książęta i chronili się żołnierze. Lasy są niemymi świadkami naszej historycznej spuścizny. To dobro narodowe, o które warto się zatroszczyć i lepiej poznać. W części warsztatowej postaramy się samodzielnie wykonać projekt lasu naszych marzeń. Lekcja przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych. Czas trwania – ok. 60 min.

14 lipca 2017 – Woły robocze – czyli zwierzęta w służbie człowieka – godz. 9.00, 10.30, 12.00

Początki użytkowania zwierząt sięgają epoki kamiennej, na długo przed powstaniem rolnictwa. Prawdopodobnie człowiek uczył się korzystać z usług zwierząt zanim je oswoił i udomowił. Przykładów na współpracę człowieka ze zwierzętami jest w dziejach mnóstwo. Poczynając od szerokiego zastosowania koni, osłów, wielbłądów, psów, wołów, słoni poprzez sokolnictwo czy pszczelarstwo. Dziś wielu osobom ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez ukochanego zwierzaka. Pies często traktowany jest jak przyjaciel, wręcz członek rodziny. Czy zastanawialiście się może kiedy zaczęła się ta wielka przyjaźń? Czy też co ludzkość zawdzięcza koniom? Nie ma chyba drugich takich zwierząt, które odegrały równie dużą rolę w postępie cywilizacyjnym. To dzięki nim ludzie docierali do miejsc wcześniej dla nich niedostępnych, mogli szybciej się przemieszczać, możliwa stała się wymiana myśli i kultur. A gołębie, które teraz tak nam przeszkadzają jeszcze niedawno były bohaterami wojennymi przenosząc meldunki, rozkazy robiąc zdjęcia pozycji nieprzyjaciela. Te i wiele innych ciekawostek z życia zwierząt służących człowiekowi można poznać na lekcji „Woły robocze – czyli zwierzęta w służbie człowieka”. Lekcja dostosowana jest do dwóch przedziałów wiekowych: przedszkole dzieci w wieku 5-6 lat oraz młodsze klasy szkoły podstawowej i szkoła podstawowa klasy od III do VI. Czas trwania – ok. 60 min.

 

żródło: materiały organizatora Muzeum w Gliwicach

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  12
Lokalizacja:

Gliwice
Gmina: Gliwice
Powiat: Gliwice


Kategoria: 
Wydarzenia

Data wydarzenia: 
07:00 04/07/2017 - 13:00 07/07/2017
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX