Działanie realizowane jest przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie we współpracy z wiodącymi ośrodkami akademickimi w Polsce oraz firmami reprezentującymi branżę przemysłu. Oferta targów została przygotowana z myślą o uczniach szkół podstawowych (VI-VIII klasa) oraz ponadpodstawowych, pedagogach i edukatorach. Ich celem jest prezentacja przemysłu jako branży atrakcyjnej, innowacyjnej, strategicznej dla gospodarki i oferującej młodym ludziom wyjątkowe możliwości rozwoju.
Wydarzenie łączy zagadnienia z obszaru nauki i techniki, prezentuje perspektywy zawodowe dla przemysłu jutra, sposoby wykorzystania zielonych technologii w nowoczesnej inżynierii materiałowej.
Będą one przedstawiane w strefie stanowisk promocyjnych wystawców, a także w formie interaktywnych wykładów, warsztatów i pokazów pracy maszyn. Ponadto uczniowie będą mieli możliwość spotkania z przedstawicielami największych producentów stali nie tylko w Europie, ale i na świecie, a także odwiedzenia m.in. Walcowni Blach Batory czy Huty Bankowej. Wydarzenie uświadomić ma dzieciom i młodzieży rolę współczesnej inżynierii materiałowej w wyznaczaniu aktualnych kierunków rozwoju nowoczesnych technologii.
Oferta wystawców skupiona będzie na zagadnieniach takich jak: automatyka i robotyka, mechatronika, lotnictwo, medycyna, zarządzanie przedsiębiorstwem, logistyka, informatyka, budownictwo, eksploatacja pojazdów, gospodarka o obiegu zamkniętym, Industrial Engineering, inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn, transport, zarządzanie i inżynieria produkcją, transformacja energetyczna, gospodarka przestrzenna i środowiskowa, inżynieria wiedzy, cyberprzestrzeń i komunikacja społeczna, marketing internetowy, game design, computer science, management and leadership, psychologia pracy i organizacji, psychologia wspierania rozwoju, psychologia w biznesie i organizacjach, psychologia biznesu, sztuczna inteligencja, zarządzanie zasobami ludzkimi, bezpieczeństwo i higiena pracy.
W programie m.in. możliwość wejścia w wirtualną rzeczywistość lotniska z wykorzystaniem okularów VR, warsztaty robotyki i automatyki, pokazy w mobilnym planetarium, pokazy pracy dronów, warsztaty moderacji wizualnej, warsztaty projektowania technologii w programach CAD i skanowania 3D, pokazy tajników prototypowania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii przestrzennych, pokazy i symulacje procesu spawania, pokazy mikroskopów metalograficznych, wykłady interaktywne opowiadające o tym co łączy nić chirurgiczną z samochodem Tesla lub hutę ze smartfonem, pokazy możliwości przetapiania metalu, warsztaty z zakresu recyklingu metali oraz obecności zielonych technologii w życiu codziennym, warsztaty filtrowania wody, warsztaty przeróbki metalu z wykorzystaniem modelu prasy, walcarki jubilerskiej, pokazy robotów, warsztaty budowania CV, a nawet team buildingu.
W czasie wydarzenia swoją ofertę przedstawi m.in. ArcelorMittal Poland, KGHM Polska Miedź S.A., Politechnika Śląska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Śląski, Akademia Śląska, Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych, Branżowe Centrum Umiejętności „Skyport”/ Technikum Lotnicze ZDZ w Katowicach, Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet WSB Merito Chorzów, Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie czy Śląski Inkubator Przedsiębiorczości.
Aktywności w obu dniach realizowane będą w przedziale czasowym: 9.00-14.00 w siedzibie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (ul. Metalowców 4a).
Na wszystkie aktywności (poza stanowiskami promocyjnymi) wymagana jest obowiązkowa rezerwacja miejsc pod adresem mailowym: edukacja@muzeumhutnictwa.pl
Konieczne jest otrzymanie wiadomości zwrotnej potwierdzającej możliwość udziału w aktywności.
Rezerwacje możliwe są od dnia 12 marca (środa) 2025 r. od godziny 9.00. Decyduje kolejność zgłoszeń.
We wtorek 8 kwietnia 2025 r. w godz. 10.00-18.00 możliwe jest bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Hutnictwa „Królestwo Żelaza”.
Program aktywności wymagających rezerwacji miejsc znajduje się na końcu strony.