Maciej Guźniczak zajmuje się grafiką, interesuje się projektowaniem graficznym oraz fotografią. Wystawę jego prac pt. „Czarne scenariusze” można oglądać w Muzeum Drukarstwa do 12.10.
Artysta urodził się w Kaliszu w 1967 roku. W latach 1987-1992 studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Zakładzie Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom uzyskał w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem profesora Andrzeja Nawrota w 1992 roku. W 2000 roku związał się zawodowo z macierzystą uczelnią, obejmując stanowisko nauczyciela akademickiego na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Doktorat obronił na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w 2006 roku. Tam też, na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów, w roku 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2015 roku jest profesorem nadzwyczajnym, od 2009 roku pełni nadzór nad Pracownią Grafiki Warsztatowej, od 2017 roku jest kierownikiem Zakładu Edukacji Plastycznej. Pełnił funkcję prodziekana do spraw sztuki i współpracy międzynarodowej na kaliskim Wydziale w kadencji 2016–2020; zastępca Dyrektora Filii - Prodziekan WP-A w kadencji 2020-2024.
Jest autorem trzydziestu pięciu wystaw indywidualnych w dyscyplinie grafika warsztatowa, trzech projekcji multimedialnych i dwóch wystaw fotograficznych; uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą oraz plenerów artystycznych. Jest także współorganizatorem aukcji dzieł sztuki, jurorem konkursów plastycznych, organizatorem, opiekunem i komisarzem plenerów oraz wystaw studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studentów Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały w Grodnie na Białorusi. Jest autorem trzech monografii: Graficzne lustra osobowości (2017); Matryce wyobraźni (2019) oraz Portret odwzajemniony (2022), wydanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM, jak również redaktorem albumów artystycznych, autorem rozdziałów w książkach i opracowaniach poświęconych sztukom plastycznym.
Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, naukowej i organizacyjnej został cztero-krotnie wyróżniony, zespołową oraz indywidualną Nagrodą Rektora III stopnia. Otrzymał indywidualną Specjalną Nagrodę Naukową I stopnia dla nauczycieli akademickich, za wybitny dorobek publikacyjny w 2017 roku na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu.
Jest laureatem trzech nagród i wyróżnienia Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej, upowszechniania kultury i ochro-ny dziedzictwa kulturowego.
Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą: w Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Turcji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, na Białorusi, Ukrainie i Tajwanie.