Czy trwanie tak dużego kolektywu twórczego w epoce, w której każde ludzkie istnienie zdaje się krążyć po własnej orbicie, nie zakrawa na cud? Zapraszamy by znaleźć odpowiedź na nowej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia.
Co stanowi siłę magnetyczną, która tyle osobowości spaja w jedną mgławicę (choć pamiętamy też o planetoidach, które zbliżały się do nas jedynie na chwilę)? Wydaje się, że jest nią energia w postaci światła, która broni się przed pustką, chaosem, bezpowrotnym rozproszeniem. Wystawa „The End” przychodzi po tej zatytułowanej „Era Człowieka”. Wyłoniła się z dyskusji wokół pracy nad tamtą ekspozycją. Wiele z prezentowanych dziś prac można odbierać jako rozwinięcie i domknięcie ówczesnych wypowiedzi autorów. Jednocześnie jubileusz dekady istnienia grupy „Fotografy” skłania do refleksji nad całą przebytą wspólnie drogą i jej sensem. Różnorodność prezentowanych ujęć to przegląd ludzkich postaw wobec niebywałej barbarzyńskiej nawały, jaką jest hiperinflacja informacji i performatywnie ukierunkowanych, molestujących nas obrazów, które produkuje masowo technologia.
Krótka historia grupy Fotografy
Grupa artystyczna Fotografy powstała w 2014 roku z inicjatywy Krzysztofa Szlapy i początkowo związana była z nowo powstałym domem kultury w katowickim Dębie. Wspólna przygoda z fotografią zaczęła się od aparatów otworkowych. Realizowany wówczas projekt nazywał się „Opowieści stąd” i miał być fotoesencją Dębu – najstarszej osady na terenie Katowic. Efekty tych pierwszych działań twórczych można było zobaczyć na wystawie „Sen o Dębie” w MDK Katowice-Dąb w 2015 roku.
Potem przyszła kolej na dalszą inicjację w techniki analogowe. Zwieńczeniem spotkań w MDK „Dąb” była wystawa studyjnej fotografii wielkoformatowej Globica (2016) a wkrótce potem projekt Miasto_K w technice cyjanotypii (wystawa w Muzeum Historii Katowic, 2017). Dzięki warsztatom prowadzonym na Dębie przez Krzysztofa Szlapę, które odtwarzały in actu historię fotografii, wkroczyliśmy dobrze wyposażeni na ścieżkę kształtowania indywidualnej formy artystycznego wyrazu.
Od początku łączyła nas zabawa i swobodny eksperyment i tak pozostaje do dziś.
Kuratorzy: Dariusz Czapla, Lilianna Ligęza-Jasik, Krzysztof Szlapa
Tekst: Dariusz Czapla
Wernisaż 12.09.2024
Źródło: http://galeria-elektrownia.czeladz.pl/