Od 29 czerwca w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie można oglądać nową wystawę zbiorową, prezentującą grafiki już uznanych na świecie ukraińskich artystów oraz studentów, kształcących się w Cieszynie i rozpoczynających dopiero swoją przygodę z tą dziedziną sztuki.
Idea wystawy narodziła się w 2022 roku. Każda prezentowana grafika jest oknem na bogatą wyobraźnię ludzi, którzy mają indywidualny punkt widzenia, świeże podejście i niezaprzeczalną pasję do swojego rzemiosła. Wystawa jest okazją do zobaczenia różnic między pokoleniami, do oceny zgromadzonego doświadczenia. Na wystawie zobaczymy prace mistrzów, wykładowców, takich jak Bogdan Pikulicki, Rusłan Agirba, Konstantin Kalinovich, Oleg Denisenko, Sergey Hrapov, Jarosław Kaczmar, Oleg Naboka czy Wasilij Leonienko. Znajdziemy prace dwupokoleniowych klanów rodzinnych takich jak Arkady i Giennady Pugachevskich czy Igora i Lwa Bilykivskich ze Lwowa. Pokolenie nieco młodsze, bardzo aktywne w konkursach grafik w Polsce przed 2022 rokiem reprezentuje Aleksandra Sysa, Tetiana Ocheredko, Ulyana Turchenko, Andriy Kens, Bohdan Pylypushko, Witalij Parastiuk oraz Oleg Dergachov. Prezentowane grafiki pochodzą z prywatnych kolekcji Mieczysława Bielenia, Zbigniewa Osenkowskiego, Krzysztofa Puzika i Leszka Samińskiego.
Środowisko twórców pracujących dzisiaj w Cieszynie reprezentuje Marina Podolska z Odessy, która podjęła się także zebrania prac aktualnie uczących się studentów pochodzenia ukraińskiego. W tej grupie zobaczymy prace Emilii Lisovej, Shizhana Maksymets, Bohdany Bozhok, Svety Brinuk, Aliny Pivniuk, Yelizavety Khmelnytskiej i Alony Stepanenko. Dzisiejsza wystawa to dla nich nie tylko celebracja artystycznych dokonań, ale przede wszystkim początek edukacji i mentoringu na uczelni. To także odzwierciedlenie artystycznego dziedzictwa Ukrainy. Rozpiętość ich talentów jest imponująca. Niektórzy specjalizują się w tradycyjnych technikach, inni wkraczają w świat sztuki cyfrowej, używając technologii do tworzenia oszałamiających i prowokujących do myślenia dzieł sztuki, które wypełniają lukę między światem fizycznym
i wirtualnym. Temat, który poruszają ci wschodzący artyści, jest tak różnorodny, jak sama Ukraina. Bogate dziedzictwo kulturowe, historyczne i współczesne problemy społeczne znajdują swoje miejsce w wizualnych opowieściach. Swoją sztuką zapraszają w odkrywczą podróż. Zapraszamy na wystawę już uznanych ukraińskich artystów oraz studentów. Przygotuj się na narodziny nowej generacji artystów gotowych pozostawić niezatarty ślad na świecie.
Marina Podolska