Ekslibris. Nowa wystawa w Muzeum Śląskim.

Miejscowość:
Katowice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Serdecznie zapraszamy na nową wystawę czasową „Ekslibris – tendencje, estetyki, technologie”, którą można oglądać w budynku głównym Muzeum Śląskiego od 20 października 2022 roku do 15 lutego 2023 roku.

Wystawa stanowi autorski wybór prac profesjonalnych artystów specjalizujących się w ekslibrisie i traktujących go jako szczególnie istotną część swoich poszukiwań twórczych, kontynuujących zastane idee lub świadomie wyznaczających nowe trendy sztuki ekslibrisu w ramach różnorodnych technik i stylów oraz tradycji plastycznych. Jak każdy wybór i ten obarczony jest pewnym niedostatkiem, wynikającym tak z gustu kuratora, możliwości wystawienniczych, jak i aktualnej sytuacji na świecie, gdzie pandemia uniemożliwiła nadesłanie prac zaproszonym twórcom z Chin, zaś wojna na Ukrainie ograniczyła udział artystów zza naszej wschodniej granicy. Wydaje się jednak, że zaproponowany zestaw pozwala na ogólne zorientowanie się w tytułowych estetykach, trendach i technologiach.

Na początku swojej historii ekslibris służył do oznaczania własności ksiąg. Historia, funkcja i estetyka splotły ze sobą dzieje książki i ekslibrisu w sposób, który zdawałoby się jest nierozerwalny. Jednak wraz z rozwojem naszej cywilizacji i dynamicznymi zmianami kulturowymi związek ten wyraźnie osłabł, a często wręcz przestaje istnieć. Przyczyn jest wiele, ale najważniejszą z nich jest ta, że książka stała się „towarem” powszechnym. Takim, który — jako przedmiot — wart jest coraz mniej.

Dziś ekslibris stanowi odrębną dziedzinę sztuki graficznej, przeznaczony jest głównie do kolekcjonowania. Jego fundamentalna cecha, czyli wskazywanie właściciela księgi, ewoluując stała się pretekstem do tworzenia wizualnych historii poświęconych konkretnym osobom. To piękno zindywidualizowanej opowieści, każdego z ekslibrisów, stanowi o dużej popularności tej dyscypliny sztuki wśród kolekcjonerów i artystów.

Kuratorami wystawy są dr hab. Krzysztof Marek Bąk i dr Karol Makles.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  51
Lokalizacja:

Ul. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice
Gmina: Katowice
Powiat: Katowice


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W centrum miasta
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Muzeum Śląskie
Katowice, Dobrowolskiego 1
Data wydarzenia: 
28/10/2022 - 15/02/2023
Kontakt:
Telefon: +48 327 799 300

Strona internetowa: https://muzeumslaskie.pl/
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Wystawy
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX