Kreatywnie w Muzeum Śląskim. Szychta Kreatywna 2022

Miejscowość:
Katowice
Odsłuchaj tekst

Już od 23 września w Muzeum Śląskim w Katowicach ruszy Szychta Kreatywna. Tegoroczna edycja jest poświęcona rzemiosłu, nie tylko jako wytworom ludzkich rąk, ale również rzemieślnikom – twórcom i projektantom. W programie panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania i wiele innych. Również plejada zaproszonych gości zapowiada się niezwykle interesująco. Innymi słowy będzie się działo!

PROGRAM WYDARZEŃ SZYCHTY KREATYWNEJ:

SPOTKANIA I DYSKUSJE

7.10 (piątek), godz. 18.00, RZEMIEŚLNIK – PROJEKTANT – ARTYSTA

Bilety: 1 zł // KUP BILET

Czy są jeszcze rzemieślnicy? Czy każdy rzemieślnik to artysta i czy każdy artysta to rzemieślnik? Jaką rolę odgrywa projektant? Czy rzemieślnikiem lub artystą może zostać każdy? Jaką rolę odegrali rzemieślnik, projektant i artysta w czasie projektowania kopalni? Czy krzesło, filiżanka mogą być dziełami sztuki? Na to i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć wspólnie z naszymi gośćmi: Aleksandrem Kądzielą (AK Desing), Tomem Bensarim (założycielem Bensari Ebenistes) i Pauliną Adamską (Serfenta), a pytać będzie Anna Dudzińska (dziennikarka, radio 357).

21.10 (piątek), godz. 18.00, OD PROJEKTU DO REALIZACJI. ESTETYKA I EKOLOGIA W REWITALIZACJI

Bilety: 1 zł // bilety dostępne wkrótce

Jak mądrze czerpać z materialnego i niematerialnego dziedzictwa? Co to znaczy „dobrze zaprojektowane”? Co chcą nam powiedzieć stare, opuszczone budynki przemysłowe, dawne kamienice i osiedla? Jak rozmawiać o trudnym dziedzictwie? Czy architektura może się zestarzeć? Jak odpowiedzialnie nadawać nowe znaczenie przestrzeniom opuszczonym i zapomnianym? A pytać będziemy: Sveinunga Krokanna Berga, Joara Skrede’a (Norweski Instytut Kultury), Macieja Frantę (architekta, Franta Group), Karolinę Jakoweńko (współzałożycielkę Fundacji „Brama Cukermana”, szefową Domu Pamięci Żydów Górnośląskich filii Muzeum w Gliwicach), Agatę Stronciwilk (kulturoznawczynię i historyczkę sztuki), Piotra Drygałę (Fabryka Pełna Życia Dąbrowa Górnicza).

Prowadząca: Anna Dudzińska (dziennikarka, radio 357).

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

WARSZTATY DLA OSÓB DOROSŁYCH

1.10 (sobota), godz. 10.00–14.30 (z przerwą kawową), TKANIE OZDOBNEJ MAKATKI – Snop Design – Anna Niedzielska

Bilety: 20 zł // KUP BILET

 

Materiały zapewnia organizator

Pasjonatka ludowości, tradycji i rzemiosł dawnych, przedmiotów z historią i duszą, wciąż poszukującą nowych – starych dróg, sposobów i technik zapomnianych. Na co dzień prowadzi pracownię SNOP design, w której… naturalnie plecie – bo natura jest źródłem i drogowskazem działań jej pracowni.

Tu ważna jest tradycja, więc inspiracji nieustannie poszukuje w historii i ludowości. W poszukiwaniach sięga poza granice państw i kultur. Wyobraźnia nie zna ograniczeń.

https://snop.design/

15.10 (sobota), godz. 10.00, WARSZTATY Z MISTRZEM TAPICERSTWA – AK Design Aleksander Kądziela

Bilety: 20 zł // bilety dostępne wkrótce w systemie biletowym

Liczba miejsc ograniczona. Nie prowadzimy wcześniejszych zapisów.

Materiały zapewnia organizator

Ekspert w dziedzinie mebli tapicerowanych, psycholog biznesu, renowator oraz biegły rzeczoznawca mebli tapicerowanych, drewnianych i antyków. To tylko część tytułów, które można przypisać Aleksandrowi Kądzieli z AK Design – mistrzowi tapicerstwa. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał jako mały chłopiec w pracowni swojego ojca Kazimierza Kądzieli. Aleksander Kądziela jest również autorem książki „Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble” oraz cieszących się olbrzymim zainteresowaniem warsztatów „Tapicer w akcji” i „Akcja renowacja”. Dla Muzeum Śląskiego mistrz Kądziela przeprowadzi warsztaty z tworzenia ozdobnej poduszki.

www.aleksanderkadziela.pl

29.10 (sobota), godz. 10.00, WARSZTATY PLECIONKARSKIE – SERFENTA

Bilety 20 zł // bilety dostępne wkrótce

Materiały zapewnia organizator

Stowarzyszenie Serfenta jest akredytowaną organizacją UNESCO w obszarze niematerialnego dziedzictwa kultury. Jego członkowie piszą o sobie: „Specjalizujemy się w plecionkarstwie, które jest jednym z najstarszych tradycyjnych rzemiosł na świecie. Od 15 lat prowadzimy etnograficzne badania terenowe w Polsce i za granicą. Zmapowaliśmy polskie plecionkarstwo i udostępniliśmy efekty naszej pracy w formie książek, filmów i wystaw. Jesteśmy autorami modelu biznesowego »From research to business«, który prezentuje naszą drogę rozwoju – od badań do biznesu. Współpracujemy z partnerami z całego świata, m.in. Norwegią, Japonią, Koreą Południową, Tajlandią. Nasza pracownia znajduje się w Cieszynie, wyjątkowym mieście na polsko-czeskiej granicy”.

https://serfenta.pl/

SZYCHTA NA BIS

To jednak nie wszystko! 4 listopada, wernisażem wystawy „Autoportret rzemieślnika” rozpocznie się Szychta na bis. Przedstawiając „nowego” rzemieślnika, za podstawowe cechy uznaje się m.in. kreatywność i wszechstronność. Czy nie mieliśmy z tym do czynienia już wcześniej, czy nie powinniśmy mówić raczej o odrodzeniu rzemiosła? O przywróceniu dawnego porządku, w którym rzemieślnik panował nad całym procesem powstawania nowego przedmiotu? Próbą odpowiedzi na postawione wyżej pytania jest interdyscyplinarny projekt „Autoportret rzemieślnika”, łączący w sobie elementy nauki, sztuki, dizajnu i rzemiosła. Wystawa „Autoportret rzemieślnika” skomponowana jest z czterech instalacji autorstwa Bogdana Kosaka. W każdej z nich główną rolę odgrywa ceramika, a jej dopełnieniem są fotografie i wideo. Autor chce zainteresować nas spojrzeniem na rzemiosło z trzech perspektyw – pracy, miejsca, dziedzictwa, czyli podstawowych czynników decydujących o trwaniu rzemiosła. W trakcie trwania wystawy zapraszamy do uczestnictwa w dyskusji dotyczącej monograficznej publikacji „Autoportret rzemieślnika” z udziałem: Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik, Irmy Koziny, Tomasza Mikołajczaka oraz Bogdana Kosaka. Podsumowaniem projektu będą warsztaty „UFO – TALERZ dla sąsiada”, autorski projekt Bogdana Kosaka realizowany z Beatą Kosak od 2012 roku. Talerz jako przedmiot symboliczny w naszej kulturze, obiecujący gościnność i pożywienie. Symbol domu, pokoju i dostatku.

4.11 (piątek), godz. 17.00, wernisaż wystawy „Autoportret rzemieślnika”

Wstęp wolny

18.11 (piątek), godz. 17.00, spotkanie wokół publikacji „Autoportret rzemieślnika”

Bilety: 1 zł // bilety dostępne wkrótce

Goście: Bogdan Kosak, Irma Kozina, Tomasz Mikołajczak

Moderator: Magdalena Niziołek

26.11 (sobota), godz. 11.00, warsztaty „UFO – TALERZ dla sąsiada”

Bilety: 20 zł

Zadaniem warsztatów nie jest wyprodukowanie kolejnego ładnego przedmiotu. To pożądany, ale uboczny efekt, a głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, o ile więcej nas łączy, niż dzieli. Czasem wystarczy niewielki gest z naszej strony i złe, obce UFO okazuje się dobrym, podobnym do nas sąsiadem. Scenariusz jest prosty: na warsztaty uczestnicy przynoszą własne, domowe porcelanowe talerze, stare, z niemodną dekoracją, nawet z widocznymi śladami używania. Pod opieką ceramików osobiście zaprojektują i wykonają wzory z przemysłowej kalkomanii, dając talerzom drugie życie. Dzięki nowej, indywidualnej dekoracji porcelana odzyska blask, dawne znaczenie i nowe zastosowanie. Warsztaty będą również okazją do poszerzenia wiedzy na temat produkcji porcelany i wkładu tego rodzaju ceramiki w rozwój kultury w Polsce i w Europie.

Źródło: www.muzeumslaskie.pl

Szychta Kreatywna to część oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” dofinansowanemu z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014–2021.

szychta

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  56
Lokalizacja:

Ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice
Gmina: Katowice
Powiat: Katowice


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W centrum miasta
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Muzeum Śląskie
Katowice, T. Dobrowolskiego 1
Data wydarzenia: 
28/09/2022 - 26/11/2022
Kontakt:
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Folklorystyczne, Warsztaty