Kruche Arcydzieła. Wystawa Kroszonek Leszka Jęczmyka.

Miejscowość:
Katowice
Odsłuchaj tekst

Czy zdobienie jajek na Wielkanoc jest sztuką? Czy pisanki i kroszonki, obowiązkowy element święconego, można nazwać dziełami albo nawet arcydziełami? Czy kroszonki – połączenie kruchości materiału, precyzji wykonania i zdolności artysty wyzwalają emocje porównywalne z tymi, które towarzyszą nam przy oglądaniu wybitnych rzeźb, obrazów i innych wytworów rąk ludzkich?

Gdy za oknami jeszcze prószy śnieg, a mróz maluje na szybach bajkowe wzory, Leszek Jęczmyk zaczyna oddawać się swojej życiowej pasji. Mogłoby się wydawać, że męskie, silne dłonie nie są stworzone do wykonywania delikatnych geometrycznych i roślinnych wzorów na kruchej skorupce jajka. Nic bardziej mylnego. Pan Leszek Jęczmyk od lat szkrobie kroszonki, rozwija technikę wydrapywania wzorów, obmyśla nowe zdobienia. Początkowo wykorzystywał ugotowane i barwione jajka, na których igłą krawiecką wydrapywał wzory. Obecnie, jeszcze jesienią, robi wydmuszki, które potem gotuje w farbie i suszy przez kilka dni. W ten sposób przygotowane stanowią podłoże, na którym powstają fantazyjne rozety, kwiaty, wici czy figury geometryczne, a także motywy kojarzące się z Wielkanocą: zajączki, kurczęta i bazie.

Leszek Jęczmyk wykonuje kroszonki techniką rytowniczą, specjalnym rysikiem, zrobionym z igły wbitej w patyk obrobiony pilnikiem i papierem ściernym. Z cierpliwością, przy dźwiękach muzyki, w skupieniu, tworzy swe dzieła. Warto zatrzymać się nad jego kruchymi arcydziełami, by podziwiać kunszt, mozolną, wielogodzinną pracę i zdolności artystyczne twórcy.

Leszek Jęczmyk urodził się 16 marca 1949 roku w Szopienicach-Burowcu, tam chodził do Szkoły Podstawowej nr 46 im. A. Mickiewicza. Naukę kontynuował w Technikum Teletransmisyjnym w Katowicach-Piotrowicach. Młodość spędził w Dąbrówce Małej, gdzie poznał swoją żonę, Irenę. Zawodowo przez niemal całe życie związany był z Centralnym Ośrodkiem Informatyki Górnictwa w Katowicach. W 2009 roku przeszedł na emeryturę. Państwo Jęczmykowie od wielu lat mieszkają w Katowicach-Bogucicach.

W 2006 roku Leszek Jęczmyk wziął udział w konkursie „Po naszymu, czyli po śląsku”, w którym otrzymał tytuł Ślązaka Roku. Wśród jego licznych zainteresowań wymienić można kilka. Fotografuje ciekawe miejsca na Górnym Śląsku i Zagłębiu, wędrując z nieodłącznym aparatem, opowiada o Śląsku po śląsku na licznych spotkaniach, nagrywa filmy, które publikowane są w sieci. Praktycznie już od stycznia jego cały czas pochłania robienie kroszonek. Doceniany na licznych konkursach, prowadzi także pokazy, ucząc dzieci i dorosłych, jak stworzyć na wydmuszce piękny wzór.

kroszonki

 

Dział Etnologii Miasta. Nikiszowiec

  1. Rymarska 4, Katowice - Nikiszowiec

tel: 32 353 95 59

Muzeum czynne dla zwiedzających:

poniedziałek................................ nieczynne

wtorek, środa, czwartek, piątek... 10.00 - 18.00

sobota........................................ 10.00 - 16.00

niedziela i święta......................... 11.00 - 15.00

Muzeum nieczynne:

1 I, 6 I, w Wielki Piątek, w Wielką Sobotę, w święto Wielkiejnocy, w Boże Ciało, 15 VIII, 1 XI, 11 XI, 24 XII, 25 XII, 31 XII

Oprowadzanie po wystawach tylko po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej tel. 32 3539559 wew.5

Źródło: https://www.mhk.katowice.pl/

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  45
Lokalizacja:

Ul. ul. Ks. J. Szafranka 9
40-025 Katowice
Gmina: Katowice
Powiat: Katowice


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Muzeum Historii Katowic
Katowice, ul. Ks. J. Szafranka 9
Data wydarzenia: 
28/03/2022 - 15/05/2022
Kontakt:
Telefon: +32 256 181 0
Telefon: +32 209 002 1

Strona internetowa: https://www.mhk.katowice.pl/
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Wystawy, Folklorystyczne

Ceny i udogodnienia
Bilety:
Ceny: 10
Grupa docelowa: dla wszystkich, dla młodzieży, dla dorosłych, dla dzieci, dla rodzin, dla rodzin z dziećmi, dla pasjonatów techniki, dla szukających rozrywki,