Srebrny Pociąg

Odsłuchaj tekst

Już od 17 października będzie można odbyć niezwykłą podróż za jeden bilet:  przejechać pociągiem Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia i z powrotem oraz pociągiem wąskotorowym z Bytomia do Tarnowskich Gór (i, oczywiście, z powrotem), zwiedzić wpisaną na Listę Dziedzictwa UNESCO Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz największą i najstarszą stację kolei wąskotorowej w Polsce – stację Bytom Karb Wąskotorowy.


Kiedy i jak?

Srebrny Pociąg będzie kursował w soboty i niedziele od 17 października do 6 grudnia. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 9:54 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec przyjazd na stację Bytom o 10.17). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 10.30 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do przystanku Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd 12.30) przez stację Bytom Karb Wąskotorowy (przyjazd 10.40). W godzinach 10.45-12.00 będzie miało miejsce zwiedzanie zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy gdzie będzie można zobaczyć min. nastawnię mechaniczną oraz wagon salonowy z 1912 roku. O godzinie 12.00 pociąg odjedzie w kierunku Tarnowskich Gór aby po 12.30 rozpocząć zwiedzanie  Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 15.20, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 16.00. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16.19 (przyjazd o godz. 16.44).

Uwaga!

8 listopada zmienia się rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich, o kilka minut zmieni się więc także godzina odjazdów pociągów z Katowic (09:50) oraz z Bytomia (16:25)  

Temperatura w kopalni wynosi ok. 10 stopni Celsjusza, dlatego zaleca się ubrać cieplejszy strój i wygodne obuwie.

 

Bilet – cena i gdzie go kupić?

Bilet normalny kosztuje 65 zł, a ulgowy, przysługujący dzieciom oraz młodzieży i osobom uczącym się do 26 roku życia, 55 zł za okazaniem ważnej legitymacji.

Cena biletu obejmuje:

 • przejazd pociągami Kolei Śląskich w relacji Katowice – Bytom oraz powrotnym Bytom – Katowice,
 • przejazd pociągami wąskotorowymi w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra oraz powrotnym Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra – Bytom Wąskotorowy,
 • zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra z przewodnikiem.
 • zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy
 • Voucher na zwiedzanie Sztolni Królowej Luizy - Trasa Rodzinna

 

Bilety można nabyć:

 • w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich w Katowicach w budynku dworca
 • w serwisie goout.net :

- goout.net/pl/srebrny-pociag-2020/ezjdbyf/ (przejazdy w od 17 października do 7 listopada)
goout.net/pl/srebrny-pociag-2020/ezqdbyf/ (przejazdy w od 8 listopada do 6 grudnia)

 • na przystanku Bytom Wąskotorowy lub Bytom Karb Wąskotorowy w dniu przejazdu tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego (jedynie w przypadku wolnych miejsc).

 

Gdzie można znaleźć szczegóły oferty?

Regulamin imprezy znajduje się na stronie sgkw.eu, kolejeslaskie.com/turystyka. Można także zadzwonić do Biura Obsługi Klienta Kolei Śląskich (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7-15, tel.: 32 479 55 55), do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (tel.: 666 904 142) lub do Zabytkowej Kopalni Srebra (pon - pt - od 8:30 - 16:30 - tel.: 32 285 49 96 , w dniu przejazdu 9.00 - 15.00 - tel.: 32 285 29 81).

Informacje:

 • zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra można znaleźć na stronie internetowej: kopalniasrebra.pl/kopalnia/zwiedzanie.htm
 • ogólne dotyczące oferty można znaleźć na stronie kolejeslaskie.com/turystyka/ oraz sgkw.eu
 • więcej o Szlaku Zabytków Techniki i jego obiektach na stronie zabytkitechniki.pl.

Organizatorami oferty są Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, spółką Koleje Śląskie Sp. z o.o.  oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Obiekty należą do Szlaku Zabytków Techniki – najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce.

 

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  47
Lokalizacja:

Ul. Bytom, Tarnowskie Góry


Region turystyczny: 
Śląsk
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, spółką Koleje Śląskie Sp. z o.o. oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Data wydarzenia: 
09:50 17/10/2020 - 07/11/2020
Kontakt:
Strona internetowa: http://sgkw.eu/
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Imprezy turystyczne