Śląski Cwibak

Odsłuchaj tekst

Śląski Cwibak

Danie jest serwowane przez Restaurację SmaQ Food & Wine (Q Hotel Plus Katowice), która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

Wydrążone jabłka kropimy sokiem z cytryny. Bakalie namaczamy w rumie i wkładamy do wydrążonych jabłek. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez ok. 20 minut. Sos miętowy robimy na bazie soku z cytryny, cukru oraz świeżej mięty. Po upieczeniu polewamy nim jabłka.
Przygotowujemy bakalie, część siekamy drobno, część zostawiamy do dekoracji. Suszone owoce po umyciu moczymy, by zmiękły. Jeśli deser przeznaczony jest dla dorosłych, możemy użyć owoców namoczonych w rumie lub brandy.
Białka ubić na sztywno, dodać cukier, wiórki kokosowe ciągle mieszając. Formować małe placki na formie wyłożonej papierem, piec w piekarniku na 180oC. Ananas, kiwi, banan, pokroić w paski, rodzynki sparzyć wodą i namoczyć spirytusem. Migdały sparzyć obrać ze skórki i pokroić w paseczki. Masło zmiksować lub utrzeć na masę, ubić jajka z cukrem. Ubite jajka wlać powoli do masła, cały czas mieszając, dodać likier kokosowy.
Mąkę przesiewamy przez sito. Z mleka i drożdży robimy rozczyn, który wlewamy do przesianej mąki. Jajka ubijamy z cukrem. Roztapiamy masło. Gdy rozczyn podwoi swoją objętość, dodajemy jajka z cukrem i wyrabiamy, dolewając roztopione masło. Wyrabiamy ciasto tak długo, aż przestanie się kleić do rąk, na końcu dodajemy sól. Oddzielnie wyrabiamy wszystkie składniki na posypkę. Na blachę układamy ciasto, na które dajemy posypkę. Pieczemy do zrumienienia.

 

Wyświetlenia:  368