Żur śląski

Odsłuchaj tekst

Żur śląski

Danie jest serwowane przez Restaurację SmaQ Food & Wine (Q Hotel Plus Katowice), która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

 

Wideoksiążka Kucharska Śląskie Smaki:

Sprawdzone przepisy:

Z 3/4 boczku gotujemy wywar. Obrane ziemniaki kroimy w kostkę i gotujemy na wywarze z boczku. Ugotowany boczek wyjmujemy i kroimy w plastry. Pozostały kawałek surowego, wędzonego boczku kroimy w kostkę i topimy na skwarki, dodając pod koniec pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy ziemniaki będą miękkie skwarki, tłuszcz i cebulę łączymy z zupą. Wlewamy zakwas i doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy czosnek roztarty z solą. Przyprawiamy cukrem, majerankiem i solą.
Krem z oberiby na żurze z dodatkiem jabłka Obróbka wstępna surowców. Cebulę pokroić w kostkę, podsmażyć na oleju, a następnie dodać czosnek. Smażyć do momentu, aż cebulka nabierze złotego koloru. Kalarepę i jabłko pokroić na drobną kostkę i dorzucić do warzyw, chwilką podsmażyć. Obrane ziemniaki rozdrobnić na kostkę i dodać do reszty składników. Do warzyw wlać bulion i gotować na małym ogniu przez około 20 minut, aż ziemniaki będą miękkie. Potrawę można przetrzeć przez sito lub zmiksować blenderem. Pod koniec dodać zakwas i doprawić do smaku. W międzyczasie sporządzić chips z kindziuka.
Z wody i wędzonki sporządzamy wywar, dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Boczek i cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy osobno na patelni, dodajemy do wywaru. Całość zagotowujemy. Ziemniaki ugotować osobno lub po obróbce wstępnej kroimy w średnią kostkę, dodajemy do wywaru przed dodatkiem zakwasu i gotujemy do miękkości. Zakwas dokładnie mieszamy, wlewamy do wywaru ściągniętego z ognia cały czas mieszając. Podprawiamy delikatnie śmietaną. Czosnek obieramy, przeciskamy przez praskę, dodajemy do żurku, przyprawiamy do smaku solą, pieprzem, majerankiem, odrobiną chrzanu. Podajemy jednoporcjowo z kostką ugotowanego ziemniaka, białej swojskiej kiełbasy, ćwiartką jajka oraz pieczywem.
Fasolę namoczoną ugotować do miękkości i odstawić na bok. Wędzone kości schabowe, gotować ok. godziny dodając przyprawy. Wyjąć kości i obrane z nich mięso wrzucić do wywaru i gotować dalej na małym ogniu. Przesmażyć boczek z cebulką i dodać do wywaru. Wywar zalać żurkiem z mąki żurkowej i gotować jeszcze 10 – 15 minut, pod koniec dodać potarty w dłoniach majeranek i ugotowaną fasolę.

 

Wyświetlenia:  168