Zabytkowe zabudowania dawnej huty cynku w Katowicach Szopienicach

Miejscowość:
Katowice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

W położonej na wschód od centrum Katowic dzielnicy Szopienice znajdują się skromne pozostałości po potężnej niegdyś hucie cynku Uthemanna. Zakład ten uruchomiono już w latach 30. XIX wieku. W pierwszych dziesięcioleciach następnego stulecia została ona rozbudowana. Z monumentalnych niegdyś zabudowań pozostał do dziś charakterystyczny budynek dyrekcji z wieżą zegarową i wieża ciśnień. Nieopodal dawnej huty znajdziemy także halę walcowni cynku, z zabytkowym wyposażeniem.

Szopienice

Szopienice stały się (wraz z sąsiednim Roździeniem) dzielnicą Katowic dopiero w latach 50. ubiegłego wieku. Wcześniej, przez stulecia, obydwie miejscowości rozwijały się jako samodzielne wioski. O Roździeniu pisano już w czasach średniowiecznych, a z czasem przeistoczył się on w ważny ośrodek kuźnictwa – stąd wywodził się autor słynnego traktatu hutniczego, Walenty Roździeński. W Szopienicach zaś, w XIX wieku, rozwinął się przemysł ciężki – powstały huty i kopalnie, przez wioskę poprowadzono ważną linię kolejową. Od lat 30. XIX wieku Szopienice były jednym z najważniejszych europejskich ośrodków hutnictwa cynku.

Huta cynku

W 1834 roku Spółka Górnicza Spadkobierców Jerzego von Giesche uruchomiła tutaj hutę „Wilhelmina”. Po kilkudziesięciu latach ta sama spółka postanowiła znacząco rozbudować zakład. Nad wykonaniem zadania czuwał dyrektor główny, Anton Uthemann, od którego nowa huta wzięła swoją nazwę. Wcześniej jednak, bo w 1905 roku, produkcję rozpoczął zakład doświadczalny, czyli huta „Bernhardi”. Zabudowania huty Uthemanna postawiono na rozległym obszarze, a składały się one z dwóch kompleksów: huty cynku i prażalni blendy. Na terenie tym zbudowano m.in. trzy hale piecowe - pierwsza ruszyła w 1912 roku. Największą produkcję cynku – ponad 37 tys. ton – huta osiągnęła pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia. Znana jednak była także z produkcji kadmu. Wytapiania cynku w Szopienicach zaprzestano ostatecznie w 1976 roku. Dziś z potężnych zabudować huty pozostało niewiele. Warto jednak zobaczyć budynek dyrekcji (i cechowni) z charakterystyczną wieżą zegarową pośrodku dachu oraz stojącą teraz w szczerym polu wieżę ciśnień. Co ciekawe, obiekty te zaprojektowali dwaj słynni architekci z Charlottenburga, bracia Emil i Georg Zillmanowie, twórcy Giszowca czy Nikiszowca. Niezwykłym zabytkiem techniki w Szopienicach są także, pochodzące z początku XX wieku, hale walcowni cynku (zbudowane w sąsiedztwie huty „Bernhardi), z unikatowymi maszynami i urządzeniami.

Wyświetlenia:  975
Lokalizacja:

Ul. ul Ks. mjra Karola Woźniaka
40-389 Katowice
Gmina: Katowice
Powiat: Katowice


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 327 591 302
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Poprzemysłowe

Dostępność Całoroczny

tylko z zewnątrz

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Katowice
1.96 km
Sosnowiec
1.99 km
Katowice
2.08 km
Katowice
2.19 km
Gastronomia w pobliżu
1.81 km
Katowice
1.98 km
2.01 km
Katowice
2.14 km
Wydarzenia w pobliżu
Katowice
2024-08-15
1.74 km
Już wkrótce niesamowita, interaktywna wystawa immersive MONET & friends zawita do galerii szyb Wilson w Katowicach.
Katowice
2024-01-10
5.06 km
Już od 9 stycznia zapraszamy na wyjątkowe spotkania łączące jogę i sztukę, zakończone relaksacją przy dźwiękach mis tybetańskich. „Joga w muzeum”, to zajęcia, na których będzie można odpocząć od obowiązków dnia codziennego, wyciszyć się, ale również wzmocnić i ukoić swój organizm.
Katowice
2024-09-06
5.13 km
Wystawa Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana jest próbą opowiedzenia, przy pomocy dwóch ogniw – porcelany i wypowiedzi byłych pracowników fabryki, o Zakładach Porcelany „Bogucice” w Katowicach jako miejscu łączącym historię przemysłu z pięknem sztuki użytkowej. Chcąc przybliżyć odbiorcom cykl produkcyjny w fabryce, staraliśmy się podkreślić wieloetapowość produkcji i zespołowość, pokazać ludzkie oblicze fabryki i przemysłu ceramicznego, wysunąć tym razem na pierwszy plan człowieka, a nie sam materiał, jakim jest porcelana.
Katowice
2024-11-22
5.80 km
Zapraszamy na koncert muzyki filmowej i epickiej, który zabierze was w podróż po świecie flory i fauny, kultur czy niezwykłych krajobrazów. Wszystko to w akompaniamencie utworów z filmów takich jak: Star Wars, Piraci z Karaibów, Romeo i Julia i itd. Odbędzie się w katowickim Spodku.
Katowice
2024-10-07
6.00 km
CO, GDZIE, KIEDY W KATOWICACH 07 - 13.10.2024