Fabryka Porcelany

Miejscowość:
Katowice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

 

 

 

 

 

fabryka

 

O OBIEKCIE

Fabryka Porcelany stanowi unikatowy kompleks budynków pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Pełniły one wówczas funkcję fabryki pasz, która w latach 1923-25 została przebudowana na fabrykę „Porcelana Giesche”. W 1952 r. zmieniono nazwę zakładów i znak fabryczny na „Bogucice”. Bogucicka porcelana do dziś  obecna jest na stołach w wielu zakątkach świata.

Obecnie zrewitalizowane budynki stanową ciekawą przestrzeń kulturalno-rozrywkową a jednym z ważnych obiektów na terenie Fabryki Porcelany jest Restauracja Prodiż. To tutaj powstał najwyższy w Polsce, a prawdopodobnie również na świecie piec do pizzy.  Piece takie mają przeważnie  5-6 metrów wysokości, a piec powstały w dawnym kominie fabryki, który kiedyś służył do wyprowadzania dymu ma 49 m. Na terenie kompleksu znajdował się m.in. budynek, który mieścił kiedyś stajnię dla koni ciągnących po terenie fabryki wózki z porcelaną a nawet specjalny magazyn na złoto, którego używano do zdobień. Dziś przestrzeń Fabryki to miejsce spotkań, koncertów, ciekawych wydarzeń kulturalnych. Znajduje się w niej również salon z porcelaną Bogucice a także galeria i fabryka, która produkuje kolekcjonerskie i okolicznościowe serie porcelany.

 

RYS HISTORYCZNY

Początki produkcji porcelany na Górnym Śląsku sięgają roku 1920. Wtedy powstała tutejsza fabryka porcelany, wykupiona przez Richarda  Czudaya. Nazwa „Porcelana  Giesche” pojawiła  się po raz  pierwszy  w  1925  roku. Nowo    utworzona    fabryka    przejęła produkcję porcelany elektrotechnicznej od innych polskich zakładów, w których strajkowały załogi. Od 1935 roku wytwarzano w fabryce również figurki. Fabryka  produkowała  serwisy dla polskich ambasad  i jednostek wojskowych. W okresie okupacji niemieckiej  fabrykę  przekształcono na „Giesche” Porzellanfabrik. W tym czasie wyeliminowano złocenia porcelany, ponieważ zgodnie z zarządzeniem wydanym przez III Rzeszę, złoto było potrzebne na finansowanie wojny. Brak złoceń ułatwia odróżnienie wyrobów przedwojennych od tych z okresu wojny. W 1952 roku zmieniono nazwę zakładów na „Bogucice”. W roku 1994 fabryka została zamknięta i w ramach prywatyzacji wykupiona przez Spółkę „Porcelana Śląska”. W 2012  roku  kompleks zyskał  nowego  właściciela  i  opiekuna w postaci  Fundacji   Giesche,  która   tworzy  w  tym  miejscu najbardziej multifunkcyjną przestrzeń w regionie. Sercem fabryki  wciąż  jest  piec, w  którym  wypala  się porcelanę sygnowaną znakiem „Porcelana Bogucice” oraz serie kolekcjonerskie ze znakiem „Giesche”.

W ramach kompleksu Fabryki Porcelany, wpisanego jako całość do gminnej ewidencji zabytków, znajdują się bardzo cenne obiekty architektury poprzemysłowej, m.in. budynki starej piecowni, malarni czy wzorcowni służących przez blisko 100 lat do produkcji porcelany, a także tak charakterystyczne dla górnośląskiego krajobrazu wieża wodna i komin. Autentyzm zabudowy podkreślany jest przez szereg artefaktów postindustrialnych rozdysponowanych we wnętrzach. Budynki tworzą dodatkowo ciekawy układ z wewnętrznymi przestrzeniami.

 

GŁÓWNE ATRAKCJE

 • Muzeum
 • Wydarzenia kulturalne
 • Bajka Pana Kleksa

 

WYSTAWY STAŁE

 • Wystawa porcelany „Giesche”

 

IMPREZY STAŁE

 • KTW Fashion Week
 • Industriada
 • Targ Nocny
 • Koncerty

 

OFERTA EDUKACYJNA

 • przedszkola     
 • szkoły podstawowe (kl. I-III)     
 • szkoły podstawowe (kl. IV-VI)  
 • szkoły podstawowe (kl. VII - VIII)
 • szkoły ponadpodstawowe

 

OFERTA KOMERCYJNA / KULTURALNA

 • eventy 
 • konferencje     
 • spotkania        
 • imprezy (urodziny, wesela)       
 • koncerty          
 • wystawy          

 

UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH: WC / miejsce parkingowe (wydzielona koperta) / podjazd do wejścia dla wózków inwalidzkich / podjazdy dla wózków inwalidzkich wewnątrz obiektu i możliwość poruszania się na wózku wewnątrz obiektu / dojazd windą na wyższe piętra / możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego

UDOGODNIENIA DLA DZIECI: przewijak / animator / organizacja urodzin

WI-FI: tak

ZAKAZ PALENIA: nie

WC: tak

CZAS ZWIEDZANIA: 1-2 h

JĘZYKI: polski / angielski

ZWIERZĘTA: tak

INNE: Konieczność wcześniejszego umówienia się telefonicznie na zwiedzanie Fabryki Porcelany oraz konieczność zakupienia biletu na wydarzenia odbywające się na całym terenie.

PARKING: tak/bezpłatny

GASTRONOMIA: tak/restauracja

SKLEP: tak/z pamiątkami

MOŻLIWOŚĆ NOCLEGU: tak/w obiekcie

DNI I GODZINY OTWARCIA: https://fabryka-porcelany.pl/kontakt

CENNIK: Cennik uzależniony jest od wydarzenia odbywającego się na terenie Fabryki Porcelany.

PŁATNOŚCI: wstęp bezpłatny / gotówka / karta płatnicza / blik / zakupy przez internet

POTRZEBNA REZERWACJA: dla grup

USŁUGI DODATOWE: przewodnik w cenie

0:13 - Katowice, Fabryka Porcelany

Wyświetlenia:  2558
Lokalizacja:

Ul. Porcelanowa 23
40-246 Katowice
Gmina: Katowice
Powiat: Katowice


Region turystyczny: 
Śląsk
Lokalizacja: 
W centrum miasta
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 323 531 056

Strona internetowa: http://fabryka-porcelany.pl
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Technika, nauka…

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Katowice
0.03 km
Katowice
1.40 km
Katowice
1.50 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Katowice
1.15 km
Katowice
1.33 km
Katowice
1.61 km
Katowice
1.69 km
Gastronomia w pobliżu
Katowice
1.39 km
Katowice
1.42 km
Katowice
1.62 km
1.65 km
Wydarzenia w pobliżu
Katowice
2024-07-01
0.06 km
Na tegoroczne wakacje Bajka Pana Kleksa przygotowała specjalny program bez limitu czasu z całą masą dodatkowych atrakcji. Wszystko w cenie biletu. Już teraz zapraszamy do Bajki Pana Kleksa i Kleks. Magia Kina. Oba obiekty znajdują się w Katowicach na terenie legendarnej Fabryki Porcelany przy ul. Porcelanowej 23.
Katowice
2024-08-15
1.65 km
Już wkrótce niesamowita, interaktywna wystawa immersive MONET & friends zawita do galerii szyb Wilson w Katowicach.
Katowice
2024-07-17
1.65 km
Galeria Szyb Wilson, organizator konkursu śląskie klimaty i miasto Katowice zapraszają wszystkich uczniów do udziału w konkursie.
Katowice
2024-07-28
1.91 km
Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych wraz z mieszkańcami Nikiszowca oraz Miastem Katowice – Miastem Gospodarzem zaprasza na kolejną edycję Jarmarku U Babci Anny, który odbywa się nieprzerwanie w Nikiszowcu już od 15 lat. Termin tegorocznego wydarzenia to 10.00-20.00 28 lipca 2024r. godzinach od 10.00 do 20.00 w katowickim osiedlu Nikiszowiec.
Katowice
2024-07-16
2.08 km
Zapraszamy na wystawę poświęconą aparatom fotograficznym. Specjalnie na tę okazję Instytucja Filmowa SILESIA FILM udostępniła kolekcję projektów filmowych zaliczających się do ochrony dziedzictwa filmowego.