Stacja Biblioteka

Miejscowość:
Ruda Śląska
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

stacja biblioteka

 

INFORMACJE O OBIEKCIE

Stacja Biblioteka znajduje się w historycznym budynku byłego dworca kolejowego w dzielnicy Chebzie w Rudzie Śląskiej.  Budynek został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego pod nr A/485/216. Kompleksowa rewitalizacja budynku dworca w Chebziu zakończyła się w 2018 r. Prace adaptacyjne polegały przede wszystkim na  dostosowaniu wnętrz dworca do potrzeb biblioteki. W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane są obecnie regały biblioteczne oraz czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna, która jest przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji. Została odrestaurowana zabytkowa klatka schodowa, nitowane słupy żeliwne i ornamenty na sufitach. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w nowoczesne instalacje. Tak jak za dawnych lat w budynku działa kawiarenka. Jest to jedna z niewielu tego typu inwestycji w naszym regionie łącząca do dziś pierwotne funkcje użytkowe – dworzec jest czynny i odbywa się na nim ruch pasażerski oraz funkcje kulturowe – biblioteka symbolicznie zaprasza do przystanku w podróży, który rozpoczyna inną – mentalną podróż poprzez  świat książek.  W zakresie udostępniania zbiorów obiekt ma do zaoferowania kilkanaście tys. woluminów, audiobooki, filmy DVD i Blu-ray, płyty CD muzyczne, gry na konsolę, prasę codzienną i periodyki.  Do książek i czasopism rozlokowanych na parterze i antresoli czytelnicy mają wolny dostęp. Multimedia można wybierać tylko za pomocą katalogu elektronicznego. Na miejscu można odsłuchać  płyty winylowe z bogatej kolekcji bibliotecznej, skorzystać z księgozbioru podręcznego oraz księgozbioru śląskiego (silesiaca).  Oprócz funkcji biblioteki obiekt prowadzi działania edukacyjne i kulturalne - organizowane są tu wystawy, spektakle teatralne, warsztaty, spotkania autorskie oraz zajęcia dla młodzieży szkolnej i przedszkoli (Galeria Godula Fermata, Bibliogród, Cube, kawiarnia/czytelnia).

RYS HISTORYCZNY

Transport kolejowy w Rudzie Śląskiej Chebziu pojawił się w połowie XIX w. Wtedy to, w roku 1846 oddano do użytku pierwszą linię kolejową w Chebziu. Była to swego czasu najbogatsza dzielnica miasta. Później, sukcesywnie powstawały nowe połączenia, aż w  konsekwencji Chebzie stało się istotnym węzłem kolejowym w regionie. Na planach z 1901 roku widnieje już jako ukształtowany zespół zabudowań, w skład którego wchodzą: budynek główny, poczta, administracja, warsztat i zabudowania peronu Chebzie-Wirek. W latach 1900 - 1902, a następnie 1902 - 1906 nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa dworca. Jak na ówczesne czasy, był to dworzec bardzo nowoczesny.

Budowla dworca wraz z sąsiadującymi zabudowaniami  zyskały swój obecny kształt w trakcie przebudowy prowadzonej pod koniec XIX wieku.  Jego elewacja została wykonana w formie pseudomuru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową. Sam dworzec nie ma wyraźnych cech stylowych, ale przyciąga uwagę niecodziennym wyglądem ze względu na zastosowanie stalowych elementów elewacji oraz subtelne motywy dekoracyjne - ażurową balustradę na dachu czy wzory na elewacji z białych i zielonych cegieł.  Peron z kolei zdobią oryginalne, secesyjne balustrady. Wzorowano go na budownictwie przemysłowym. Elementy konstrukcyjne wykonano w hucie żelaza Gutehoffnung.  Elewacja frontowa (główne wejście do dworca) zdominowana jest przez duże okno doświetlające wnętrze poczekalni. Jest to charakterystyczny detal architektoniczny budynku, który  jest głównym elementem zdobniczym.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

 

 • Budynek wyróżniony w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków Zabytek Zadbany 2019 w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych.
 • Zwycięzca w corocznym konkursie organizowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego 2019 roku.
 • Ponadto zabytkowy dworzec w Chebziu zaadaptowany na Stację Biblioteka wygrał w konkursie Dworzec roku 2019 zorganizowanym przez Fundację ProKolej przy współpracy Fundacja Grupa PKP

 

GŁÓWNE ATRAKCJE

Stacja Biblioteka to jedyna biblioteka na świecie, w której znajduje się dworzec. Dzięki oryginalnej adaptacji funkcjonalnej i architektonicznej powstał obiekt emblematyczny o szczególnych walorach kulturowych.

WYSTAWY STAŁE

Prezentacja multimedialna ukazująca historię dworca

IMPREZY STAŁE

 • Industriada,
 • Kakauszale – Fest literacki,
 • Trakcja poetycka,
 • Kino dla dzieci.

 

OFERTA EDUKACYJNA

Skierowana  osobno do następujących grup:

przedszkola

szkoły podstawowe (kl. I-III)

szkoły podstawowe (kl. IV-VI)

szkoły podstawowe (kl. VII - VIII)

szkoły ponadpodstawowe

OFERTA KOMERCYJNA I KULTURALNA

Organizacja imprez:

 • eventy,
 • konferencje,
 • spotkania,
 • koncerty,
 • wystawy

UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH: WC / Podjazdy dla wózków inwalidzkich wewnątrz obiektu i możliwość poruszania się na wózku wewnątrz obiektu / dojazd windą na wyższe piętra

UDOGODNIENIA DLA DZIECI: brak

WI-FI: tak

ZAKAZ PALENIA: tak

WC: tak

CZAS ZWIEDZANIA: 0,5-1 h

JĘZYK: polski / angielski

ZWIERZĘTA: nie

PARKING: tak / bezpłatny

GASTRONOMIA: tak / kawiarnia

SKLEP:  tak / z pamiątkami,

ATRAKCJE DODATKOWE: brak

MOŻLIWOŚĆ NOCLEGU: nie

CENNIK/ GODZINY OTWARCIA: informacji udziela pracownik merytoryczny tel. 32 24 20 586

PŁATNOŚCI: wstęp bezpłatny,

ZWIEDZANIE: potrzebna rezerwacja na zwiedzanie: grupowe/dodatkowe (po uprzedniej rezerwacji pod nr tel. 32 24 20 586)

USŁUGI DODATKOWE: przewodnik w cenie

Wyświetlenia:  665
Lokalizacja:

Ul. Dworcowa 33
41-709 Ruda Śląska
Gmina: Ruda Śląska
Powiat: Ruda Śląska


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 322 420 586

Strona internetowa: http://stacjabiblioteka.r-sl.pl/
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Poprzemysłowe, Zabytkowa zabudowa
Godziny otwarcia: Zamknięte 
Poniedziałek:  10:00 - 18:00 Wtorek:  10:00 - 18:00 Środa:  10:00 - 18:00 Czwartek:  10:00 - 18:00 Piątek:  10:00 - 18:00 Sobota:  07:00 - 15:00 Niedziela:  Zamknięte

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 5.0 (Oddano 1 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Ruda Śląska
1.12 km
Ruda Śląska
1.98 km
Ruda Śląska
2.04 km
Świętochłowice
2.97 km
Świętochłowice
2.99 km
Gastronomia w pobliżu
Ruda Śląska
1.53 km
Świętochłowice
3.63 km
Zabrze
3.90 km
Wydarzenia w pobliżu
Ruda Śląska
2024-07-25
0.00 km
Są takie płyty, które kojarzą nam się z latem, z miłym nastrojem, z ciepłymi nocami no i oczywiście z muzyką podtrzymującą ten klimat. Usiądźcie wygodnie i w pięknych okolicznościach wokół Stacji Biblioteka i posłuchajcie muzyki prosto z płyt gramofonowych.
Bytom
2024-08-30
3.55 km
Zapraszamy Państwa na seans filmowy "La La Land" w ramach wakacyjnych seansów pod chmurką BCKina Plenerowego
Świętochłowice
2024-07-21
3.65 km
Mówiono potem, że przyszli z południa, z krainy zamkniętych kopalni i hut. W świecie wciąż pędzącym za czymś więcej przychodzą z mocnym uderzeniem, by przypominać o wartościach z dawna zapomnianych...
Chorzów
2024-07-27
5.50 km
27.07.2024 w Sobotę o godzinie 11.00 (szacunkowy czas trwania: 1,5 godziny) zapraszamy na spacer, który rozpocznie się przy makiecie huty na terenie zewnętrznym Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (ul. Metalowców 4a).
Bytom
2024-08-09
6.30 km
Zapraszamy Państwa na seans filmowy "Będzie lepiej" w ramach wakacyjnych seansów pod chmurką BCKina Plenerowego