Odkryj tajemnice kopalni

Autor:
Basia
Data publikacji:
12 Maj 2021
Odsłuchaj tekst

Ciekawskie dzieci zajrzą wszędzie. W śląskim nawet... pod ziemię. Już przedszkolaki mogą zjechać 170 m pod powierzchnię, ich szkolni koledzy jeszcze niżej, bo aż na poziom 320 m. A to dopiero początek atrakcji, jakie ma dla nich Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu, jeden z filarów Szlaku Zabytków Techniki. 

Kopalnia Guido to unikat na skalę europejską. Utworzona w 1855 r., po wygaszeniu wydobycia służyła jako kopalnia doświadczalna, by w końcu stać się jedną z największych śląskich atrakcji. Do wyboru są dwa poziomy zwiedzania - 170 i 320 m pod ziemią (można oczywiście zdecydować się na zwiedzanie obu). Trzeba tylko pamiętać, że na ten niższy wstęp mają tylko większe dzieci, począwszy od 6-latków.

 Po zobaczeniu naziemnej części kopalni turystów czeka zjazd pod ziemię. I to nie byle czym, tylko prawdziwą górniczą "szolą". Dzieci trzeba uprzedzić, że jest w niej ciasno i ciemno, a sama winda rusza po dość głośnym sygnale dźwiękowym. Po wyjściu z niej robi się chłodno - w podziemnych korytarzach temperatura oscyluje w okolicy 16 stopni Celsjusza, warto więc zadbać o odpowiedni ubiór.

 

Na poziomie 170 odtworzono klimat XIX-wiecznej kopalni. Starymi chodnikami dochodzi się do murowanych komór, w których urządzono wystawy. Na tym poziomie są też... stajnie. Przed laty konie pracowały w kopalniach razem z górnikami, służyły m. in. przy transporcie węglowego urobku. Na poziomie 320 jest jeszcze ciekawiej. Tam można zobaczyć pracujące autentyczne maszyny górnicze (huk jest niesamowity). I poczuć się jak najprawdziwszy górnik.

 Poziom 320 pokazuje jak rozwinęła się technika górnicza od końca XIX w. do czasów współczesnych. Grupy turystów, obowiazkowo wyposażone w hełm górniczy, lampę i pochłaniacz, oglądają ścianę łopatową z drewnianą obudową, widzą (i słyszą) jak pracuje Alpina, czyli autentyczny kombajn chodnikowy czy też potężny kombajn węglowo-bębnowy KWB, w końcu widzą jak pracują taśmowe przenośniki urobku. Spore emocje wiążą się też z zejściem wgłąb nachylonego pod kątem 18 stopni wyrobiska.

 

Kolejną część trasy turystycznej pokonuje się... unosząc kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. To najnowsza atrakcja kopalni, czyli górnicza kolejka podwieszana, uruchomiona w 2012 r. Taka sama jaką górnicy do dziś jeżdżą "na szychtę" do ścian wydobywczych, które nieraz są oddalone od głównego kopalnianego przekopu o dobre kilka kilometrów. 

Zabytkowa Kopalnia Guido to nie tylko miejsce, które można zwiedzać, to również coraz prężniejsza strefa kultury i biznesu, czyli tzw. Strefa K8. Składają się na nią 4 górnicze komory, w których zorganizowano: salę koncertową, salę bankietową, salę konferencyjną i... najgłębiej położony pub na świecie (320 m pod ziemią).

Wiecej zdjęć z Guido można zobaczyć tutaj. Zanim zjedziecie pod ziemię można przejść trasą wirtualnej wycieczki po tej kopalni. By zwiedzić kopalnię konieczna jest rezerwacja biletów (tel. 32 271 40 77).

Wyświetlenia:  414