Przewodnik
Data dodania: 24.10.2013

Szlakiem aktywnym

Przejdź do podglądu atrakcji turystycznych


Opis:

Aktywny szlak to zaproszenie na całodzienną, rodzinną przygodę. Rozpoczyna się ona w Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach (SZT), której początki sięgają 1899 roku. Dzięki wpisowi do rejestru zabytków w 1993 roku, cała linia kolejowa jest chroniona prawem. Kolejka oferuje przejazdy turystycznym m.in. na trasie Rudy-Paproć-Rudy.

Po tej niezwykłej przejażdżce czas na relaksujący spacer ścieżką przyrodniczo-edukacyjną i odpoczynek w pobliżu jeziora Rybnickiego. Ruszając w dalszą drogę warto przystanąć przy XIII-wiecznym Zamku w Rybniku, kilkakrotnie przebudowywanym, a w XVIII wieku przekształconym w dom inwalidów wojennych (w takiej formie pozostał do chwili obecnej). Dziś jest siedzibą Sądu Rejonowego w Rybniku.

Kolejny, ostatni punkt proponowanej wycieczki prowadzi do Zabytkowej Kopalni „Ignacy” (SZT), założonej w 1792 roku, a od 1999 roku posiadającej status obiektu zabytkowego. Rokrocznie przyciąga coraz to większe rzesze turystów. Duże wrażenie robi możliwość wejścia na wieżę, będącą niecodziennym punktem widokowym.