Przewodnik
Data dodania: 24.10.2013

Wyprawa muzealno - artystyczna

Przejdź do podglądu atrakcji turystycznych


Opis:

Trasa wyprawy muzealno-artystycznej przewidziana jest na niewiele ponad 22 km. Swój początek ma w Muzeum Śląskim. Na zwiedzających czekają tam wspaniałe wystawy, m.in. „W drukarni Jana Eichorna”, w której znajdują się maszyny sprzed I wojny światowej (jest wśród nich m.in. zszywarka oraz maszyna do pełnoformatowego druku płaskiego).

Kolejny przystanek wycieczki prowadzi do Muzeum Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta, w którym na zwiedzających czekają wspaniałe wystawy. Jedna z nich pt. „Mistrzowie Grupy Janowskiej” - wystawa prac malarskich 4 najsłynniejszych członków tej grupy: T. Ociepki, P. Wróbla, E. Gawlika i E. Sówki. Grupa Janowska zrzesza artystów amatorów - m. in. górników KWK „Wieczorek”, silnie związanych z Nikiszowcem i pobliskimi miejscowościami, co uwidocznione jest w tematyce obrazów. Zapraszamy również na wystawę stałą „U nos w doma na Nikiszu” - ekspozycję przedstawiającą wnętrze typowego mieszkania robotniczego na nikiszowieckim osiedlu. Obiekt zlokalizowany jest w historycznym budynku dawnej osiedlowej pralni i magla.

Kolejno, szlak zwiedzania wiedzie do Galerii Szyb Wilson (SZT), stanowiącej jedną z największych galerii w Europie Środkowej. Liczy blisko 2500 m². Galeria ta mieści się w pokopalnianym szybie dawnej kopalni „Wieczorek”.

Wyprawa ma swoje zwieńczenie w Centralnym Muzeum Pożarnictwa (SZT), w którym zawiera się bogata i niezwykle ciekawa historia straży pożarnej, sięgająca 146 lat wstecz. Zbiory muzeum zawierają m.in.: pojazdy konne, sikawki ręczne, motopompy przenośne i przewoźne oraz medale, odznaki i odznaczenia.