Kanał Gliwicki - Śluza Rudziniec

Miejscowość:
Rudziniec
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Kanał Gliwicki łączy Gliwice z rzeką Odrą. Został zbudowany w latach 30. ubiegłego wieku, otwarty zaś w roku 1941. Wówczas był najnowocześniejszą drogą wodną w Europie. Miłośnicy zabytków techniki podziwiać mogą m.in. efektowne śluzy, w których zachowały się oryginalne maszyny i urządzenia. Do najbardziej interesujących zalicza się śluza w Rudzińcu, z dwiema komorami bliźniaczymi, które zamyka się uchylnymi wrotami.

Kanał Gliwicki

Pierwszy kanał, łączący ośrodki przemysłowe zachodniej części Śląska ze spławną rzeką Odrą, został zbudowany już w pierwszych dziesięcioleciach XIX wieku, czyli w niewiele lat od momentu, w którym Królestwo Prus przejęło Śląsk i zainicjowało jego dynamiczny rozwój gospodarczy. Kanał Kłodnicki, tak bowiem nazywała się ta droga wodna, umożliwił transport żelaza z Królewskiej Huty, węgla z Zabrza czy żeliwa z Gliwic, do odległych terenów królestwa. Z czasem okazało się koniecznym zastąpienie wysłużonego Kanału Kłodnickiego nowocześniejszym obiektem hydrotechnicznym. Pracę przy budowie Kanału Gliwickiego rozpoczęto w 1934 roku, a zakończono je w 1939. Na długości około 41 km zbudowano 6 podwójnych śluz komorowych. Są to śluzy: Łabędy, Dzierżno, Rudziniec, Sławięcice, Nowa Wieś i Kłodnica. Wyjątkowym rozwiązaniem inżynieryjnym jest, znajdujące się poniżej śluzy Nowa Wieś, bezkolizyjne skrzyżowanie kanału z rzeką Kłodnicą, potocznie nazywane syfonem Kłodnicy. Jednym z najciekawszych obiektów hydrotechnicznych Kanału Gliwickiego jest śluza w Rudzińcu. Różnica poziomów pomiędzy górną i dolną wodą wynosi 6,3 m. Zbudowana i oddana do użytku wraz z kanałem, w 1939 roku, jest klasyczną śluzą, której dwie komory bliźniacze, o wymiarach 71 na 12 m, zamykane są wrotami uchylnymi. Identyczną budowę mają jeszcze trzy inne śluzy – Łabędy, Sławięcice i Nowa Wieś. Do dziś pracują w Rudzińcu przedwojenne maszyny i urządzenia. Warto też wspomnieć, że Kanał Gliwicki i śluzy stanowią do dziś eksploatowaną drogę wodną, po której odbywa się ruch barek transportujących węgiel z gliwickiego portu do elektrociepłowni we Wrocławiu. Zwiedzanie wnętrza śluzy może odbywać się tylko po uzgodnieniu z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach lub Dyrekcją Zlewni Rzeki Kłodnicy w Kędzierzynie-Koźlu.

Śluza Rudziniec

Śluza Rudziniec, oddalona tylko o 2 km od granic województwa opolskiego, posiada zachowane pierwotne mechaniczne układy napędu. Dla odwiedzających w dniu INDUSTRIADY 2015 dostępne będą m.in. wnętrza budynków technicznych. Śluza w Rudzińcu jest poddawana pracom remontowym w ramach projektu „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach – przystosowanie do III klasy drogi wodnej”, finansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, za sprawą którego m.in. możliwe będzie dalsze bezpieczne i sprawne korzystanie z obiektów Kanału Gliwickiego (modernizacji podlegają śluzy: Łabędy, Dzierżno, Rudziniec i Kłodnica).

 

 

Wyświetlenia:  1451
Lokalizacja:

Ul. Dębowa 1
44-160 Rudziniec
Gmina: Rudziniec
Powiat: gliwicki


Lokalizacja: 
Nad wodą, Na wsi
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Strona internetowa: www.gliwice.rzgw.gov.pl

Dostępność Sezonowy

Zwiedzanie obiektu przewidziano w dniu Święta Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADY 2015. Festiwal odbędzie się 13 czerwca 2015 roku.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Rudziniec
0.42 km
Rudziniec
2.31 km
Pławniowice
3.81 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Niewiesze
4.53 km
Niewiesze
4.70 km
Niewiesze
5.21 km
Niewiesze
5.31 km
Gastronomia w pobliżu
Rudziniec
1.19 km
Rudziniec
4.69 km
Rachowice
9.87 km
Sierakowice
10.11 km
Sierakowice
10.46 km
Wydarzenia w pobliżu
Gliwice
2024-05-31
19.83 km
W Teatrze Miejskim w Gliwicach ruszyły próby do spektaklu „Pan Kleks. Powrót”. Adam Niezgódka, którego pamiętamy z kart powieści Jana Brzechwy, powraca do Akademii Pana Kleksa po trzydziestu latach. Dorosły absolwent musi stawić czoła Wielkiemu Elektronikowi, który za sprawą nowoczesnych technologii zagraża światu dziecięcej wyobraźni i porywa córkę Adama.
Gliwice
2024-03-08
19.96 km
Fotorelacja z otwarcia wystawy: „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”