Propozycje wycieczek po SZT - Śląsk cieszyński

Ustrońsko - cieszyńska przyroda

http://zabytkitechniki.pl/Grupa-przewodnikow/28191/Pokaz/28202/ustronsko-cieszynska-przyroda
w okolicy
Atrakcje
Trasy
Galerie

Przygoda ustrońsko-cieszyńska rozpoczyna się w miejscu, będącym rajem dla dzieci, czyli w Leśnym Parku Niespodzianek.

Kolejne miejsce to Muzeum Ustrońskie (SZT), mieszczące się w budynku dyrekcji jednej z najstarszych hut w Polsce. Udostępnia ono ekspozycję techniczną dotyczącą hutnictwa i kuźnictwa oraz prezentuje zbiory kultury i sztuki ludowej regionu i lecznictwa uzdrowiskowego w Ustroniu.

Następnym przystankiem na trasie jest Muzeum regionalne „Stara Zagroda”, mieszczące się w tradycyjnej zagrodzie góralskiej z 1768 roku. Można tam zobaczyć stałą wystawę etnograficzną, ukazującą dawną kulturę Śląska Cieszyńskiego.

Dalsza trasa prowadzi do Cieszyna. Warto tam na chwilę przystanąć, by zobaczyć najstarszy i najcenniejszy zabytek Ziemi Cieszyńskiej, jakim jest Rotunda św. Mikołaja z XI wieku.

Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Muzeum Drukarstwa (SZT), będącego pamiątką, a zarazem śladem po największej drukarni w Monarchii austriacko-węgierskiej. Udało się zachować żywą, typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, maszyn odlewniczych oraz introligatorskich. Podczas warsztatów istnieje możliwość własnoręcznego przygotowania matrycy z tekstem, a następnie za pomocą starej prasy drukarskiej, wytłoczyć z niej odbitkę na papierze.

Zwieńczenie wyprawy ma miejsce w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zobaczyć tam można wystawy, m.in. „Barokowe Theatrum Śląska Cieszyńskiego” oraz „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”.


Obiekty na trasie