Propozycje wycieczek po SZT

Muzealna trasa po Gliwicach

http://zabytkitechniki.pl/Grupa-przewodnikow/28188/Pokaz/28206/muzealna-trasa-po-gliwicach
w okolicy
Atrakcje
Trasy
Galerie

Muzealna trasa po Gliwicach rozpoczyna się w Radiostacji Gliwice. Mieści się tam Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów, a tuż obok wznosi się 111 metrowa wieża radiostacji, będąca najwyższą wolno stojącą drewnianą konstrukcją na świecie. Miejsce to było niemym świadkiem tzw. „prowokacji gliwickiej”, wydarzenia bezpośrednio poprzedzającego wybuch II wojny światowej.

Kolejnym etapem trasy jest Muzeum Techniki Sanitarnej. Mieści się ono w budynku dawnej przepompowni w niemal 100-letniej oczyszczalni ścieków w Gliwicach. Konstrukcja budynku przypomina mały dworek. Częściowo parterowa, częściowo dwukondygnacyjna, zbudowana z czerwonej cegły, jest typowym przykładem architektury z końca XIX wieku. Następny punkt wycieczki prowadzi do Oddziałów Muzeum w Gliwicach. Pierwszy z nich, mieszczący się w Willi Caro, jest jednopiętrowym budynkiem z XIX-wiecznej wizji renesansowej architektury włoskiej. Drugi Oddział mieści się w Zamku Piastowskim, będącym gotycką budowlą z początków XIV wieku, bezpośrednio połączona z powstaniem w Gliwicach murów obronnych.

Ostatni etap wycieczki prowadzi do budynku dawnej maszynowni KWK „Gliwice”, w którym mieści się Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Miejsce to przenosi w czasie ponad 200 lat wstecz do czasów powstania Królewskiej Odlewnia Żeliwa. Wystawa prezentuje głównie XIX-wieczne m.in. odlewy artystyczne oraz XX-wieczne rzeźby ogrodowe i nagrobkowe, popiersia, biżuterię artystyczną oraz różnego rodzaju ozdobne przedmioty, zwane galanterią żeliwną.


Obiekty na trasie