Propozycje wycieczek po SZT

Retro - AGD

http://zabytkitechniki.pl/Grupa-przewodnikow/28188/Pokaz/28203/retro-agd
w okolicy
Atrakcje
Trasy
Galerie

Trasa wycieczki ma przypominać przygotowywanie posiłków i ich spożywanie w śląskim domu. Propozycja tej wycieczki zrzesza obiekty, które pozwalają poznać domowe życie naszych przodków. Wyprawa rozpoczyna się w Muzeum Energetyki, jedynym tego typu muzeum w Polsce tej branży. Prezentuje ono kilka tysięcy eksponatów związanych z energetyką. Niesamowite wrażenie na zwiedzających robi tzw. “ściana płaczu” czyli kolekcja energetycznych z różnych czasów, krajów i o różnych kształtach oraz zbiór żarówek od 4200-watowego giganta z latarni morskiej po 24-mikrowatową żarówkę oświetlającą tarczę zegarka kwarcowego.

Kolejnym obiektem na szlaku jest Tyskie Browarium, w którym to niemalże 400 lat warzy się piwo. To pierwsze w Polsce muzeum piwa doskonale łączy tradycyjną ekspozycję w zabytkowym budynku z 1902 z nowoczesnym kinem 3D i kioskami multimedialnymi. Istnieje możliwość zwiedzania browaru szlakiem powstawania piwa.

Dalsza droga prowadzi do Radzionkowa, z uwagi na tamtejsze Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. To unikalne miejsce, jedyne w naszej części Europy, ukazujące historię chleba oraz tradycyjne narzędzia i maszyny służące do jego wytwarzania. Znajduje się tu także rekonstrukcja dawnej izby szkolnej oraz wystawa sprzętów, przyrządów i pomocy szkolnych.

Ostatnim punktem wycieczki jest Huta Szkła w Zawierciu. Jej powstanie to przełom XVIII i XIX wieku. Dziś zakład ten jest liderem w produkcji szkła kryształowego w Europie. Część produkcji wciąż odbywa się tradycyjnymi metodami (dmuchanie, szlifowanie ręczne itp.).


Obiekty na trasie