Szlak Zabytków Techniki - Propozycje wycieczek

Traktem zagłębiowskim

http://zabytkitechniki.pl/Grupa-przewodnikow/153070/Pokaz/28209
w okolicy
Atrakcje
Trasy
Galerie

Zagłębiowski trakt ma swój początek w Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, gdzie w zabytkowych wyrobiskach o łącznej długości 800 metrów zaprezentowano maszyny i urządzenia górnicze używane w II połowie XX wieku. Składa się ona z wyrobisk zlokalizowanych na trzech poziomach, połączonych ze sobą pochylniami. Temperatura w Kopalni jest stała i wynosi 11-12 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza twaha się między 80 a 90%.

Po przygodzie w podziemiach trasa wiedzie do Pałacu Schöna, siedziby Muzeum w Sosnowcu. Obok Pałacu znajduje się zaprojektowany w neoromantycznym stylu Park Schönowski. Zdobią go m.in. piękne magnolie japońskie i tulipanowiec amerykański. Jest to idealnie miejsce do odpoczynku i zrelaksowania się na łonie natury. Następnie warto się zatrzymać przy klasycystycznym budynku dworca kolejowego w Sosnowcu, którego projektantem był znany architekt Henryk Marconi. Budynek dworca został niedawno odremontowany, z okazji 100-lecia miasta Sosnowca (2002 rok).

Zwieńczenie wycieczki ma miejsce w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Obiekt ten, pochodzący z 1903 roku, należał niegdyś do kopalni „Saturn” będącej nieznanym zagłębiowskim wątkiem Reymontowskiej „Ziemi Obiecanej”. Od 2005 roku mieści się tam Galeria Sztuki Współczesnej.


Obiekty na trasie