Szlak Zabytków Techniki - Propozycje wycieczek

Perełki Ziemi Tarnogórskiej

http://zabytkitechniki.pl/Grupa-przewodnikow/153070/Pokaz/28198/perelki-ziemi-tarnogorskiej
w okolicy
Atrakcje
Trasy
Galerie

Pierwsza perełka ziemi tarnogórskiej to Zabytkowa Kopalnia Srebra (SZT). Można tam zwiedzić fragment kilkudziesięciokilometrowych wyrobisk podziemnych, chodników i sztolni odwadniających kopalń rud ołowiu, srebra i cynku, działających jeszcze do początku XX wieku. Przy kopalni od 1976 roku mieści się Skansen Maszyn Parowych.

Jednym z najciekawszych eksponatów Skansenu jest maszyna parowa z 1907 roku, a szczególnymi atrakcjami dla dzieci są kolorowe parowozy, przypominające ogromnych rozmiarów zabawki.
Kolejnym etapem zwiedzania jest utworzony w 1903 roku Park Miejski, obejmujący swoim zasięgiem m.in. staw z fontanną, drewnianą wieżę widokową, korty tenisowe oraz muszlę koncertową. Kolejno, trasa wycieczki wiedzie do Zamku w Tarnowicach, wzniesionego w latach 1520-1570.

Obecnie, po gruntownej rewitalizacji, jest on częścią Historycznego Centrum Rzemiosła Dawnego.

Po obejrzeniu zamku, trasa wiedzie do Sztolni Czarnego Pstrąga (SZT). Stanowi ona 600-metrowy odcinek między dwoma szybami: „Ewa” oraz „Sylwester”. Zwiedzanie odbywa się za pomocą łodzi, których przystań znajduje się w podszybiu szybu „Sylwester”. W sztolni panuje swoisty klimat chłodu i wilgoci. Od dawien dawna spotkać tam  można nietoperze, które urządziły tam sobie sypialnię.

 

 


Obiekty na trasie