Szlak Zabytków Techniki - Propozycje wycieczek

Zabrzańskie perełki industrialne (wersja "A")

http://zabytkitechniki.pl/Grupa-przewodnikow/153070/Pokaz/28194
w okolicy
Atrakcje
Trasy
Galerie

Zabrzańskie perełki industrialne to trasa licząca niespełna 7 km. Jej pierwszym przystankiem jest niepracująca już 155-letnia Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” (SZT), na terenie której znajduje się najgłębiej położony nadawczy punkt pocztowy w Europie. Łączna długość podziemnych wyrobisk w kopalni wynosi prawie 3000 metrów. W podziemiach, na poziomie 320 m, dostępne są atrakcje kulturalne (bar, kino, galeria, teatr, koncerty).

Po podziemnych wrażeniach trasa prowadzi do Muzeum Górnictwa Węglowego (SZT), mieszczącego się w 136-letnim zabytkowym budynku dawnego starostwa powiatowego. W Muzeum tym znajduje się m.in. XVIII-wieczny kunszt wodny (czyli dawna pompa odwadniająca), będący jedynym tak dobrze zachowanym okazem w całej Europie. Kolejny przystanek na trasie wycieczki to powstały w 1938 roku Miejski Ogród Botaniczny czyli idealne miejsce dla wszystkich turystów zainteresowanych przyrodą.
Ostatnim godnym polecenia miejscem jest Szyb „Maciej” (SZT), którego największą atrakcją jest ponad 70-letnia elektryczna maszyna wyciągowa. Mimo swego sędziwego wieku, składający się z dwóch olbrzymich bębnów kolos, jest w pełni sprawny i dostępny dla turystów.


Obiekty na trasie