Aktualności

Data dodania: 8 stycznia 2017
Tarnogórskie podziemia coraz chętniej odwiedzane

Ponad 120 tys. turystów odwiedziło w zeszłym roku Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Dla obydwu obiektów, zgłoszonych do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, rok 2016 był niezwykle udany. Ostatni raz tak dużą frekwencję tarnogórskie zabytki pogórnicze osiągnęły czternaście lat temu.

W minionym roku Zabytkową Kopalnię Srebra odwiedziło blisko 78 tys. osób. Na taką frekwencję przyczynili się w większości turyści indywidualni. W 2016 roku przybyło ich do kopalni blisko 35 tys. Sporym zainteresowaniem kopalnia cieszyła się także wśród wycieczek szkolnych. W tym przypadku to ponad 32 tys. osób. Resztę stanowią grupy zorganizowane.

Przez ostatnich 12 miesięcy kopalnię postanowiło zwiedzić także więcej gości z zagranicy (ponad 4,6 tys. osób).

Również Mała Kolej Skansenowa zaliczyła spory wzrost frekwencji. W 2016 roku z atrakcji tej skorzystało blisko 9 tys. osób. To o 2,5 tys. więcej niż rok wcześniej.

Większy ruch turystyczny zaliczyła Sztolnia Czarnego Pstrąga. Na ten urokliwy rejs łodziami zdecydowało się blisko 45 tys. osób. To o ponad 4,5 tys. więcej niż w roku 2015.

Pod koniec tego roku przy szybie Sylwester ma zostać ukończona budowa nowoczesnej bazy okołoturystycznej, która znacznie poprawi komfort przebywających w sztolni osób i być może przyczyni się do wzrostu liczby odwiedzających. Budowany z kamienia obiekt ma pomieścić m.in. salę dydaktyczno-ekspozycyjną, punkt sprzedaży pamiątek, sanitariaty oraz taras widokowy na dolinę rzeki Dramy.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej szacuje, iż w przypadku pozytywnej decyzji Komitetu Światowego Dziedzictwa w sprawie wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na Listę UNESCO, ruch turystyczny w Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga może wzrosnąć o 30-40 procent. Taki wzrost obiekty te mogłyby osiągnąć jednak dopiero w roku 2018.

Sesja Komitetu, w czasie której może zapaść decyzja o wpisie "Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem zarządzania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, odbędzie się na początku lipca tego roku w Krakowie.

Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, która prowadzi gości przez podziemia będące pozostałością po dawnej dzialności wydobywczej rud srebra, ołowiu i cynku. Stanowi ona niewielki fragment funkcjonującej do początku XX w. kopalni kruszców Fryderyk.

Z kolei Sztolnia Czarnego Pstrąga to najdłuższa w Polsce, bo licząca aż 600m, podziemna trasa turystyczna, którą zwiedzający pokonują łodziami. Stanowi ona fragment Sztolni Głębokiej Fryderyk, która po dziś dzień odprowadza wody podziemne na powierzchnię, do rzeki Dramy.

Zarówno kopalnia jak i sztolnia od 2004 roku znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii.

Źródło: SMZT