Aktualności
Data dodania: 19 listopada 2018

Festiwal ElektrONarracje


ElektrONarracje / SZT to festiwal obrazu i dźwięku. W ramach projektu, na przełomie listopada i grudnia w 6 obiektach Szlak Zabytków Techniki odbędą się projekcje filmów niemych z muzyką elektroniczną oraz industrialną na żywo. Fabuły filmów prezentowanych w ramach Festiwalu wpisują się w treść linii narracyjnych obiektów będących na szlaku (Życie i los, Sukcesy i tragedie, Historia innowacji oraz Miasto i maszyna).

Festiwal będzie realizowany w następujących miejscach:

23.11.2018 godz. 20.00
Bielsko-Biała / Muzeum Historyczne / Stara Fabryka
Pl. Żwirki i Wigury 8, 43–300 Bielsko–Biała
„Metropolis” [reż. F. Lang, Niemcy, 1927, wersja skrócona, 120 min.]
Muzyka: Łukasz Marciniaka – gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki, współtworzył duo improwizowane Makemake, grające otwarte kompozycje w duchu ambient, free jazz oraz muzyki kompozytorów współczesnych — płyta From the eart to the moon (2016), Something between (Zoharum 2017). Współtworzy Trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz — muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną i trąbką w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule. Aktualnie działa również w zespole io — trio grającym współczesną muzykę kameralną. Realizował muzykę do niemych filmów m.in. „Pies Andaluzyjski”, „Gabinet dr Caligari”, oraz performance. W działaniach solo pracuje nad własnym językiem artykulacji (pizzicato, preparacje), w swojej grze wykorzystuje także przestrzeń i oddech, łącząc go z noisem i elektroniką. W duetach występował m.in. z Leną Czerniawską, Kubą Sokołowskim, Jackiem Mazurkiewiczem.


24.11.2018 godz. 20.00
Cieszyn / Browar Zamkowy Cieszyn
ul. Dojazdowa 2, 43-400 Cieszyn (wejście od Wzgórza Zamkowego)
„Mocny człowiek” [reż. H. Szaro, Polska, 1929, 78 min.]
Muzyka: Jacek Latonia /CuefX – producent muzyczny, aranżer, kompozytor i DJ związany od wielu lat z polską sceną muzyczną i klubową. Zainteresował swoją twórczością samą Mary Anne Hobbs (BBC 1), a jego utwory gościły też m.in. w PR 3, PR4, TVP czy Radio Roxy. Jest autorem oraz współautorem wielu projektów i albumów studyjnych (m.in. Bandfx, Cuefx Band, Babie Lato, Total Saints, Noise God, Bluebells, Karbonauci i wielu innych), partnerem niezliczonej ilości muzycznych inicjatyw, gościem alternatywnych kompilacji, w tym składanki Sealesia. Dał się poznać publiczności, poprzedzając koncerty takich artystów jak Amon Tobin, Tricky, Zion Train, Dj Krush, Little Dragon czy The Cinematic Orchestra i pojawiając się trzykrotnie na scenie Festiwalu Tauron Nowa Muzyka oraz Katowice JazzArt Festiwal. Od wielu lat związany ze studiem nagraniowym MaqRecords posiada ogromne doświadczenie w dziedzinach realizacji i edycji dźwięku oraz komponowania muzyki do filmów oraz reklam.

25.11.2018 godz. 17.00
Chorzów / Sztygarka /Magazyn Ciekłego Powietrza
ul. Piotra Skargi 34d, 41-500 Chorzów
„Strajk” [reż. S. Eisenstein, ZSRR, 1925, 94 min.]
Muzyka: Lód 9 – Maciej Klich i Michał Zdrzałek. W swojej twórczości łączą dźwięki skrzypiec, pianina i waltorni ze współczesną elektroniką. W maju 2016 roku zostali laureatami konkursu Dzielnica Brzmi Dobrze, organizowanego przez instytucję Katowice Miasto Ogrodów, natomiast w październiku 2017 zostali zwycięzcami VII edycji konkursu „Muzyka na plan” wraz z autorską ścieżką dźwiękową do filmu „Gabinet Doktora Caligari". „Hałas uporządkowany. Dźwięk wyzwolony” – tak sami określają to, co robią. Jesienią 2016 roku we współpracy z Ars Independent Festival stworzyli autorską ścieżkę dźwiękową wykonywaną na żywo do niemego filmu „Przygody księcia Achmeda”, a już rok później brali udział w ramach tego samego festiwalu w pionierskim wydarzeniu „Let's play live: SUPERHOT”, gdzie na żywo podkładali muzykę do gry komputerowej. W styczniu 2018 ukazała się ich debiutancka EPka: „Op. 0".

30.11.2018 godz. 20.00
Katowice / Muzeum Śląskie / Stolarnia
ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice
„Student z Pragi” [reż. S. Rye, P. Wegener, Niemcy, 1919, 85 min.]
Muzyka: Michał Paducha / Pigeon Break – Czynny kompozytor, nieczynny pianista, miłośnik ptaków i mistrz spaghetti. Jego styl określono jako „post-traumatic electro freestyle”, a sam twierdzi, że produkuje gniewne piosenki dla rozgniewanych ludzi. Współtworzy Ciśnienie i Bękarty Bacha. Grał m.in. na Ars Independent Festival, Innych Brzmieniach w Lublinie i w Teatrze Ochoty. Twórca muzyki do spektakli Krakowskiego Teatru Tańca, grupy Ruchomy Kolektyw, Art_Commited i Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Nie znosi bluesa, wątróbki i braku poszanowania dla przecinka.

1.12.2018 godz. 20.00
Tychy / Browar Obywatelski / Sala industrialna
ul. Browarowa 21, 43-100 Tychy
„Człowiek z kamerą filmową” [reż. D. Wiertow, ZSRR, 1929, 68 min.]
Muzyka: Michał Wajdzik – Radziejowskiego / Rabbit on the Moon – Solowy projekt Michała Wajdzika-Radziejowskiego (The Party Is Over). Połączenie surowej elektroniki z przestrzennymi dźwiękami i charakterystycznymi rytmami. Inspirowana muzyką poznaną w różnych zakątkach świata, śląskim industrialem, klasyczną elektroniką i nowymi brzmieniami; to podróż zaskakująca i wyjątkowa. Rabbit On The Moon stworzył muzykę do projektów teatralnych Rafała Urbackiego „Bloki i familoki” (2015, Teatr Śląski w Katowicach), „Erynie zostaną za drzwiami” (2016, Teatr Stary w Krakowie) i „Jaram się” (2016-2017, Teatr Śląski w Katowicach / Industriada). Udział w „Mix the city Katowice” kurator: Ghostpoet (2017). Opracował i wykonał muzyki na żywo do Filmu „Metropolis” (Elektronarracje 2018, Wakacyjne Kadry i Dźwięki Cieszyn 2018, 21 Festiwal Filmów Kultowych) Wyprodukował muzykę do komiksu „Victoria”.

2.12.2018 godz. 17.00
Siemianowice / Park Tradycji / Siemianowickie Centrum Kultury
ul. E. Orzeszkowej 12, 41-403 Siemianowice Śląskie
„Dzisiejsze czasy” [reż. Ch. Chaplin, USA, 1936, 87 min.]
Muzyka: Jakuba Jędrasa / LAKI – Wielbiciel muzyki house, w szczególności deep house i electro house. Od najmłodszych lat pasjonuje się produkcją radiowo-telewizyjną. Obecnie pracuje za kamerą telewizji Polsat Sport oraz TVP. Jest producentem wielu projektów audiowizualnych m.in. mobilnego studia radiowego, tworzył również program „Jestem Borowicz”. Hobbystycznie grywa za konsoletą w wielu klubach na Śląsku.

 

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY