Aktualności
Data dodania: 3 września 2018

Rewitalizacja Browaru Obywatelskiego w Tychach


Wicemarszałek Michał Gramatyka podpisał umowę na rewitalizację budynku warzelni Browaru Obywatelskiego w Tychach – projekt „Centrum Nieelitarnej Sztuki Multimedialnej – Stara Warzelnia”

Projekt realizowany jest na terenie zabytkowego Browaru Obywatelskiego należącego do Szlaku Zabytków Techniki. Obejmuje przebudowę i adaptację zabudowy dawnej warzelni ze smolarnią, kotłownią i maszynownią na galerię sztuki multimedialnej i nieelitarnej z największą kolekcją zbiorów sztuki naiwnej w kraju.

„Browar Obywatelski to miejsce znane każdemu tyszaninowi, jeden z dwóch browarów w mieście. Ten budynek przez lata stał zniszczony, a od pewnego czasu postępuje jego rewitalizacja. Bardzo się cieszę, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej moje miasto pięknieje” – powiedział wicemarszałek Michał Gramatyka.

Kompleks zabudowy obiektu w kształcie wieży tworzy malowniczy i unikatowy pejzaż poprzemysłowy, wpisujący się w nowe turystyczne, gospodarcze i kulturalne funkcje Browaru. Kolekcja „Barwy Śląska” znajdzie tu odpowiednią przestrzeń i warunki ekspozycji. Będzie to obiekt łączący nowe media, edukację i sztukę nieelitarną.

Wartość projektu to prawie 21 mln zł, dofinansowanie wyniesie 17,3 mln zł. Zakończenie realizacji przewiduje się na koniec 2021 roku.