Aktualności
Data dodania: 10 sierpnia 2018

Weekend na Szlaku Zabytków Techniki. 10 - 12 sierpnia


Weekend na Szlaku Zabytków Techniki
Sprawdźcie jakie atrakcje przygotowały dla Was obiekty Szlaku Zabytków Techniki w drugi weekend sierpnia:

Piątek

Browar Zamkowy Cieszyn
10 sierpnia godz. 21:30
W ramach festiwalu Wakacyjne Kadry i Dźwięki! Browar Zamkowy Cieszyn zaprasza na filmowe spotkania. W piątek w kinie plenerowym zobaczymy film: „Ada, to nie wypada!” (1936).
Wstęp bezpłatny.

Szyba Maciej w Zabrzu
Piątek 10 sierpnia godz. 20:00
Jeżeli lubisz wypoczywać pod chmurką, poznawać nowych ludzi, testować nowości kulinarne, relaksować się przy dobrej muzyce w industrialnym otoczeniu, to zapraszamy do wzięcia udziału w naszym chillowaniu. Czekają na ciebie wygodne leżaczki, kopalniany klimat, profesjonalnie dobrana muzyka, wyśmienite drinki i pyszne jedzenie serwowane przez naszych szefów kuchni.
Wieczorne chillowanie umili nam DJ SAINT.
Wstęp bezpłatny.

Sobota


Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zaprasza na przejazdy po trasie z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego. Pociągi będą kursowały od 23 czerwca do 9 września w soboty i niedziele oraz 15 sierpnia, który jest dniem wolnym od pracy.
Godziny odjazdów w stosunku do zeszłego roku nie zmieniły się, utrzymane również zostały skomunikowania z pociągami Kolei Śląskich przyjeżdżającymi i odjeżdżającymi z Bytomia.
Od tego sezonu wprowadzone zostały zmiany w ofercie biletowej, pojawił się bilet rodzinny 2+2, o 2 zł zwiększyła się również cena biletu normalnego oraz rodzinnego 1+1, cena biletu ulgowego pozostała bez zmian.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Park 12C
11 sierpnia godz. 10:00
Tajemnice Przodków – zwiedzanie tematyczne w Parku 12C Sztolni Królowa Luiza.
Zapraszamy na niezwykłą jaskiniową przygodę. Tym razem nad dobrą zabawą będą czuwali „prawdziwi jaskiniowcy”, wraz z którymi będziecie mieli okazję wykonać naczynia z masy papierowej, instrumenty rzemieślnicze, pradawną biżuterię, jak i narzędzia walki. Dodatkowym wyzwaniem będzie odszukanie kości na wyznaczanym stanowisku archeologicznym.

Informacje dodatkowe:
Gdzie: Park 12C Sztolni Królowa Luiza, ul. Sienkiewicza 43, Zabrze
Wstęp do Parku 7/5 zł
Trasa rodzinna: bilety w cenie 30/25 zł
Rezerwacja pod nr telefonu: 32 271 40 77.

Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich
11 sierpnia godz. 16:00
Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji zaprasza 21 lipca oraz 11 sierpnia w godzinach 16.00-17.00 na zajęcia fitness pod szybem Krystyn, prowadzone przez Bartez Dance.
Wstęp bezpłatny.

Szyb Prezydent Kompleks Sztygarka w Chorzowie
11 sierpnia godz. 18:00
Gruba Bluesa ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników muzyki na kolejny Gruby Jam!
Muzyków prosimy o przyniesienie własnych instrumentów oraz rozsądny dobór własnego nagłośnienia, Gruba Bluesa jest małym lokalem więc spokojnie wystarczy mały wzmacniacz. Dzięki temu wszystkim będzie grało się lepiej.
Wstęp bezpłatny.

Browar Zamkowy Cieszyn
11 sierpnia godz. 21:30
W ramach festiwalu Wakacyjne Kadry i Dźwięki! Browar Zamkowy Cieszyn zaprasza na filmowe spotkania. W sobotę w kinie plenerowym zobaczymy film: „11 minet” (2015).
Wstęp bezpłatny
Muzeum Śląskie w Katowicach
W ramach cyklu Kino Kuźnia, Muzeum Śląskie zaprasza na film: „W imię” (2013r).
Film emitowany będzie na terenie obok zabytkowej kuźni, w razie niepogody seans przeniesiony będzie do stolarni.

W dniach wyświetlania filmów w Kinie Kuźnia zapraszamy także na nocne oglądanie Katowic z wieży widokowej, która zostanie udostępniona dla zwiedzających do późnych godzin wieczornych. Kasa w Holu Centralnym czynna będzie do godz. 23:00.
Wstęp bezpłatny.

Niedziela

Wieże KWK Polska w Świętochłowicach
12 sierpnia 19:00
Jazz na WIEŻACH to cykl kameralnych koncertów odbywających się przez całe wakacje w industrialnej przestrzeni świętochłowickich Wież KWK Polska.
W niedzielę 5 sierpnia wystąpi FEDKOWICZ DUO
Wstęp: 5 zł


Ponadto przez całe wakacje:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Zapytaj Mokoszy - wystawa w ramach Industriady 2018
Tym razem w starym budynku czeladzkiej elektrowni energię będą niosły kobiety. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zapytaj Mokoszy!
Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Związana z ziemią bogini, zmusza do zatrzymania się, spojrzenia w dół, przyjrzenia się korzeniom i poznania swoich przodkiń. Rok 2018 ustanowiony Rokiem Praw Kobiet,
w którym to odbywa się setna rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych jest doskonałą okazją do refleksji na temat naszej herstorycznej przeszłości, zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze.

Podstawą stworzenia narracji wystawy Zapytaj Mokoszy jest historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodyczkowej,
w XVIII w. uznanej za czarownicę i niesłusznie skazanej na śmierć. Współcześnie promowany wizerunek wiedźmy na miotle, na pewno skrzywdziłby prawdziwą Włodczykową, a to właśnie jej historii posłuchamy na wystawie. Ekspozycja pozwoli poznać życiorysy także innych ważnych postaci regionu.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów – wystawa
Wystawa „Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów” prezentowana w GSW „Elektrownia” w Czeladzi jest wystawą towarzysząca tegorocznej edycji Art Naif Festiwalu. Nawiązuje swą tematyką do hasła przewodniego Industriady 2018 „Industria jest kobietą”. Prezentuje prace ze zbiorów Stanisława Trefonia oraz zabrzańskiej grupy „18 Obsydian”.
Tak w malarstwie twórców intuicyjnych ze zbiorów Stanisława Trefonia, jak i w pracach zabrzańskiej grupy „18 Obsydian” przewija się kobieta w różnych rolach, tradycyjnie jej przypisanych: westalka domowego ogniska, żona, matka, kucharka ale także osoba wykonująca ciężką pracę (np. w górnictwie, przemyśle włókienniczym). W pracach jest też inna twarz kobiety - osoby kultywującej tradycje, dbającej o rytuały dnia codziennego i o przekazanie następnym pokoleniom wiedzy o zwyczajach i obrzędach, od pokoleń towarzyszących ludziom i będących świadectwem ich tożsamości.
Pokazano wiele twarzy kobiet: codzienne, liryczne, niejednokrotnie z nutą nostalgii za czasem minionym - ale wszystkie trzeba zobaczyć.

Galeria Szyb Wilson
XI Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson.
Art Naif Festiwal to jedyny w Polsce i największy w Europie międzynarodowy festiwal sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata. Celem Festiwalu jest rewitalizacja społeczna poprzez sztukę, która koi duszę i raduje serce, a także przełamanie stereotypowego spojrzenia na przemysłowy charakter Śląska. Ponadto, za pomocą Art Naif Festiwalu chcemy zjednoczyć ludzi z różnych kultur, w różnym wieku i z różnych środowisk. Krajem przewodnim XI Art Naif Festiwalu będzie Australia. Wystawę można oglądać od 08 czerwca do 10 sierpnia 2018 r.
Muzeum Śląskie w Katowicach
Pejzaż w malarstwie polskim. Krajobraz nastrojowy Józefa Chełmońskiego.
Galeria Interim jest miejscem w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800-1945, gdzie prezentujemy cykl mini wystaw czasowych. Tegoroczny cykl poświęcony jest różnym rodzajom malarstwa pejzażowego, prezentując również sylwetki ich twórców – artystów interesujących, tych mniej znanych jak i wielkich przedstawicieli sztuki polskiej. W kolejnej odsłonie eksponujemy obraz „Polowanie na głuszca”, ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, autorstwa Józefa Chełmońskiego. Artysta znany przede wszystkim z wielkich, dynamicznych kompozycji ukazujących zaprzęgi konne tym razem zostanie zaprezentowany przez „portret” krajobrazu, wyciszony, impresyjny, wręcz intymistyczny, powstały w późnym, bardzo dojrzałym okresie jego życia w Kuklówce. Pokazowi towarzyszy prezentacja multimedialna dotycząca twórczości malarza, uznawanego za jednego z najważniejszych polskich malarzy XIX w., reprezentującego nurt realizmu nastrojowego.

UWAGA!
Ekspozycja znajduje się w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800–1945. Bilet na wystawy czasowe nie obejmuje jej zwiedzania.
Wystawa potrwa do 23.09.2018


To nie wszystko!
Szlak Zabytków Techniki to 42 obiekty w 26 miejscowościach. Najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce, obiekty związane z górnictwem (węgla i srebra), hutnictwem, ceramiką, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym czekają właśnie na Ciebie. Wakacje to idealna pora aby zwiedzić je wszystkie! Ruszajcie!