Mała pętla beskidzka

Odsłuchaj tekst

Terminem „Mała Pętla Beskidzka” najczęściej określany jest program jednodniowej wycieczki obejmującej (wnętrze) Beskidu Śląskiego oraz jedną z atrakcyjnych miejscowości na obrzeżach Beskidu Śląskiego, np. w Dolinie Soły, w Kotlinie Żywieckiej lub na Pogórzu Cieszyńskim. Jak wynika z naszych doświadczeń, obowiązkowym i popularnym punktem na trasie Małej Pętli Beskidzkiej jest Trójwieś Beskidzka oraz miasto Wisła. Dość popularne jest łączenie Małej Pętli Beskidzkiej ze zwiedzaniem miasta Żywca (starówka, zabytkowy kompleks zamkowo-płacowo-parkowy w Żywcu, konkatedra NMP w Żywcu), a przez to z przejazdem widokową górską trasą przez Przełęcz Salmopolską (in. Biały Krzyż, 934 m n.p.m.). Dość popularne jest łączenie „Małej Pętli Beskidzkiej” ze zwiedzaniem elektrowni szczytowo-pompowej lub wyjazdem kolejką na Górę Żar.

Całodniowa wycieczka „Mała Pętla Beskidzka” może zawierać następujące elementy:

  • objazd po trasie Małej Pętli Beskidzkiej wedle indywidualnych ustaleń lub szablonu programu;
  • zwiedzanie wybranych obiektów (muzea, chaty i izby regionalne, galerie), a także wejście na punkty widokowe i spacery po urokliwych beskidzkich miejscowościach;
  • wypoczynek przy bacówce, na deptaku lub w góralskiej karczmie;
  • organizację imprez oraz zabaw towarzyszących.


PROPONOWANA trasa wycieczki „Mała Pętla Beskidzka”:

Żywiec – Starówka – spacer żywiecką starówką obejmujący rynek z ratuszem, konkatedrę NMP, kompleks zamkowo-pałacowo-parkowy oraz historyczną dzielnicę miasta – Rudzę z kościołem św. Krzyża, tzw. „Kościołem Trzech Krzyży”.
Koczy Zamek (847 m n.p.m.) - wyjście na punkt widokowy, opowiedzenie panoramy oraz legend i historii związanych z Koczym Zamkiem.
Koniaków – Szańce – czas wolny na zakupy prawdziwych serów i produktów regionalnych w sklepie góralskim oraz bacówce Piotra Kohuta, zwiedzanie Muzeum Koronki im. Marii Gwarek i/lub wizyta na gawędzie w Chacie na Szańcach u Tadeusza Ruckiego.
Jaworzynka Trzycatek – spacer na Trójstyk, punkt styku trzech granic: Polski,Czech i Słowacji.
Istebna – Wojtosze – zwiedzanie zabytkowej Chaty Jana Kawuloka.
Przełęcz Kubalonka (758 m n.p.m.) – przejazd widokową trasą górską do Istebnej.
Wisła – Zadni Groń – przejazd obok „zameczku prezydenckiego”, czyli Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle – Narodowego Zespołu Zabytkowego.
Wisła Uzdrowisko – czas wolny oraz zwiedzanie centrum Perły Beskidów obejmujące spacer deptakiem od dawnego hotelu Piast (pierwszy hotel w Wiśle, tworzyła w nim Maria Konopnicka) po dawną „Placówkę” (tworzył w niej Bolesław Prus), kościół Ewangelicko-Augsburski, Park Zdrojowy, dom Jana Sztwiertni, aleję Wiślańskich Gwiazd Sportu, Dom Zdrojowy z figurą A. Małysza z czekolady, amfiteatr im. S. Hadyny, pomnik Juliana Ochorowicza, skocznie narciarskie w Wiśle-Centrum, drewniany „pałacyk” myśliwski Habsburgów.
Wisła – Osada – zwiedzanie Galerii „Sportowe Trofea Adama Małysza”.
Wisła – Malinka – skocznia narciarska im. Adama Małysza – zwiedzanie skoczni oraz czas wolny na zakup pamiątek.
Przełęcz Salmopolska (in. Biały Krzyż, 934 m n.p.m.) – przejazd widokową trasą górską do Szczyrku.
Szczyrk – przejazd przez zimową stolicę Polski i Beskidów (możliwe odwiedziny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na „Górce”).

Wyświetlenia:  1