Podróż do przeszłości
Zapraszamy do podróży po jurajskiej krainie. Daje możliwość zwiedzenia dwóch przepięknych zamków: w Siewierzu oraz w Ogrodzieńcu.
Szlak Zabytków Techniki
 • Podzamcze
  • 3
   Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
 • Siewierz
  • 1
   Ruiny zamku w Siewierzu
 • Zawiercie
  • 2
   Hotel Zawiercie **** Business & Leisure
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Zapraszamy do podróży po jurajskiej krainie. Daje możliwość zwiedzenia dwóch przepięknych zamków: w Siewierzu oraz w Ogrodzieńcu.

Pierwszy z nich pamięta czasy I połowy XIV wieku, za panowania Kazimierza II, księcia bytomskiego. Wieża widokowa oraz niedawno zrekonstruowany most zwodzony sprawiają niemałe wrażenie dla turystów. Drugi zamek nosi miano najbardziej imponującego Orlego Gniazda spośród wszystkich zamków w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Usytuowany na najwyższym wzniesieniu Jury (515,5 m) zapewnia niecodzienne widoki. Przebywanie w obydwu zamkach wiąże się niejako z podróżą do przeszłości.

Przenoszenie w czasie, gwarantuje także inny obiekt, będący atrakcją tej wyprawy, a mianowicie Huta Szkła “Zawiercie” (SZT). Jej powstanie to przełom XVIII i XIX wieku. Dziś zakład ten jest liderem w produkcji szkła kryształowego w Europie. Część produkcji odbywa się tradycyjnymi metodami (dmuchanie, szlifowanie ręczne itp.). Co ciekawe, zwiedzanie przebiega w czasie normalnej produkcji, a zwiedzający przyglądają się procesowi topienia i szlifowania szkła, zdobienia i polerowania, narzędziom do ręcznego formowania szkła oraz ekspozycji muzealnej, pokazującej wzornictwo zakładu na przestrzeni lat.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Siewierz
Współczesny Siewierz jest niewielkim miastem w powiecie będzińskim, które przecina ruchliwa droga krajowa S1, tzw. „gierkówka”. Niewielu podróżujących zdaje sobie sprawę, że przez stulecia miasto funkcjonowało jako stolica niezależnego księstwa, a biskupi krakowscy tytułowali się - aż po kres pierwszej Rzeczypospolitej – książętami siewierskimi. Najczytelniejszym śladem tej przeszłości są ruiny zamku w Siewierzu. Do dziś zachowały się mury warowni, wieża (z utworzoną w 2008 r. platformą widokową) i barbakan.
Zawiercie
Hotel Zawiercie **** Business & Leisure to wysokiej klasy obiekt biznesowo-szkoleniowy, który znajduje się w miejscowości Zawiercie na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego Katowice - Pyrzowice.
Podzamcze
Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny. Majestatycznym ruinom malowniczości dodają fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Zamek leży w centralnej części Jury i jest łatwo dostępny komunikacyjnie. Obok przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.
Pogoda
Katowice