Wystawa Kryształowe Szkło

Miejscowość:
Zabrze
Fascynujący świat szkła oraz kryształów hipnotyzuje i przyciąga od wieków, połączenie siły oraz kruchości czyni te obiekty wyjątkowymi. Jednym z największych i najbardziej docenianych producentów szkła od wielu lat pozostaje Huta Szkła Zawiercie. Wystawa w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu potrwa do 19 września 2012 roku.
Historia tego zakładu sięga 1880 roku. Pod koniec XIX w. zawierciańska huta zatrudniała 800 pracowników. Należała wtedy do największych hut szkła działających w Królestwie Kongresowym jej wyroby odznaczały się wysokimi walorami wykonania i zdobnictwa.
W dniu 21 lipca 1966 roku dokonano pierwszego wytopu szkła kryształowego. Ponad 77% produkcji stanowiło szkło kryształowe dmuchane i prasowane. Wytwarzano karafki, wazony, owocarki, popielnice, klosze, kieliszki, miodownice, cukiernice, tace, talerze, kieliszki, dzbanki, patery, żardyniery, bomboniery, szklaneczki, szklanki, świeczniki, kasety. Pozostałą produkcję stanowiły wyroby z niezdobionego szkła sodowego. Były to: kieliszki do wina, koniaku oraz szampana, cukiernice, wazony, filiżanki, wazy. W 1986 roku huta przestała produkować szkło sodowe, a najważniejszym wyrobem zakładu stały się zdobione ręcznie kieliszki i szklanki kryształowe. Zestaw „Monica”, opracowany przez plastyków Józefa Podlaska i Marię Kapa w 1987 roku jest produkowany do dnia dzisiejszego.
W 1998 roku huta została przekształcona w spółkę akcyjną, która w 2009 r. przeszła w ręce prywatnych inwestorów. Obecnie wyroby Huty Szkła Zawiercie sprzedawane są na wszystkich kontynentach: począwszy od Europy, poprzez Azję, obydwie Ameryki, Afrykę, a kończąc na dalekiej Australii.
Od 2010 roku Huta Szkła „Zawiercie” jest członkiem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a odwiedzający zakład turyści mogą obserwować widowiskową i fascynującą produkcję szkła kryształowego.
Wyświetlenia:  9