19.11 Etno by Beata Bojda - wernisaż wystawy w Browarze Zamkowym Cieszyn

Miejscowość:
Cieszyn

Browar Zamkowy Cieszyn zaprasza na wernisaż wystawy "Etno by Beata Bojda" organizowanej w galerii na strychu Browaru Zamkowego Cieszyn w ramach X Międzynarodowej Konferencji Naukowej Młodych Etnologów i Antropologów Kulturowych "Ethnology without borders - Europe at risk? How can young sciencist face the threats of the modern world?”

Inspiracją do stworzenia cyklu portretów w autorskim projekcie ETNO, były dla Beaty Bojdy tzw. „pająki” wykonywane z papierowych kwiatów. Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.

Część kwiatowych koron i wieniec ślubny, które były wykorzystane w projekcie, powstało w skansenie w Niebowie. Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.

Autorami zdjęć są zaproszeni przez artystkę fotografowie: Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska, Adam Słowikowski, Ewelina Słowińska oraz Diana Błażkow.

Beata Bojda to makijażystka, stylistka, projektantka. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu. W 2018 roku, w kategorii – Edytorial oraz w 2015 roku, w kategorii – Debiut. Wyróżniona prestiżowym tytułem „Beauty Industry Icon” w 2015 roku. Absolwentka wzornictwa w łódzkiej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania, gdzie obroniła się na kierunku projektowanie ubioru unikatowego, co jest widoczne w jej pracach, gdzie całość stylizacji jest równie ważna jak makijaż.

Jej autorski projekt ETNO, w którym połączyła elementy sztuki ludowej, współczesną modę praz nowatorski makijaż, zyskał uznanie na całym świecie i był pokazany w londyńskiej THE BRICK LANE GALLERY, w Paryżu w ramach prezentacji sztuki i kultury polskiej oraz w kilku miastach w Polsce: w Krakowie, Ustce, Łodzi i w Bielskiej Galerii BWA. Obecnie wykładowca makijażu fashion w krakowskiej „Artystycznej Alternatywie”. Współpracuje z wieloma artystami oraz teatrem, tworząc dla nich kostiumy sceniczne. Jej najnowsze kolekcje „Ethno” oraz „Flowers of Koniaków” miały premierę w styczniu 2022 roku na EXPO w Dubaju.

Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach stypendium stworzyła cykl masek chroniących folklor ludowy, które w całości zostały zrobione z elementów charakterystycznych dla sztuki ludowej: hafty, koronka, bibułkarstwo, wyszywanki czy wycinanki z papieru.

 

Wyświetlenia:  10