Tag

Tag: Kolonie Robotnicze

 • Dziedzictwo kulturowe
  Katowice
  Osiedle Nikiszowiec w Katowicach, wraz z nieodległym Giszowcem, zaliczają się do najciekawszych realizacji kolonii robotniczych w Europie z przełomu XIX i XX wieku. Obydwa osiedla zaprojektowali na zlecenie spółki „Spadkobiercy Jerzego Giesche” wybitni berlińscy architekci – Emil i Georg Zillmannowie. Budowę Nikiszowca rozpoczęto w roku 1908. Wzniesiono dziewięć ceglanych kwartałów bloków, obiekty użyteczności publicznej, a także kościół.
 • Dziedzictwo kulturowe
  Katowice
  Osiedle Giszowiec w Katowicach to unikatowa na skalę europejską kolonia robotnicza, zbudowana w latach 1906-1910 dla pracowników zakładów przemysłowych – głownie kopalni „Giesche” (później „Wieczorek”), należących do spółki „Georg von Giesche’s Erben” (pol. Spadkobiercy Jerzego Giesche). Kolonię zaprojektowali Emil i Georg Zillmannowie, wdrażając w życie ideały „miasta – ogrodu”. Do dziś zachowały się domy mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej.
 • Katowice, 11 marca 2014

  Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu RAJZY HAJERA pt. „Hajer jedzie do Dalajlamy”, które odbędzie się 11 marca 2014 roku o godzinie 18.00 w Filii nr 2 Miejskiego Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec”, Plac Pod Lipami 1.

  więcej >>
 • Katowice, 13 marca 2014

  13.03.2014r. o godzinie 17:00 zapraszamy do MDK Katowice-Giszowiec na spotkanie autorskie z Joanną Tofilską, promujące książkę "POD PATRONATEM SPÓŁKI GIESCHE Gmina Janów na Górnym Śląsku".

  więcej >>