Aktualności

Data dodania: 7 listopada 2016
Tarnogórskie podziemia coraz bliżej UNESCO

Porozumienie dotyczące współpracy na rzecz wsparcia kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem zagospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach podpisano dzisiaj w Zabytkowej Kopalni Srebra. Jego celem jest współpraca w zakresie użytkowania, ochrony i konserwacji oraz promocji i turystycznego wykorzystania obiektów pogórniczych z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic.

„Jesteśmy przed ważnym krokiem, który przybliża nas do decyzji, czy znajdziemy się na prestiżowej liście dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowy kompleks obiektów wyróżniający nasz region na tle całej Europy i niepowtarzalna szansa, by jako pierwszy z regionu znalazł się na liście najbardziej docenianych obiektów świata. Województwo Śląskie od lat promuje zabytki przemysłowe i świetnie się składa, że te starania odbywają się w przeddzień dziesiątej rocznicy naszego flagowego produktu turystycznego, jakim jest Szlak Zabytków Techniki” – podkreślał członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik przed podpisaniem porozumienia.

Porozumienie podpisało dwunastu sygnatariuszy. Obok przedstawiciela Zarządu Województwa Śląskiego także m.in. starosta tarnogórski i burmistrz Tarnowskich Gór, prezydent Bytomia, wójt Zbrosławic oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów czy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Podpisanie dokumentu odbyło się w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. To pierwsze tego typu wspólne wydarzenie na rzecz wsparcia dziedzictwa kultury przemysłowej w Polsce.

Decyzja o ewentualnym wpisaniu tarnogórskich obiektów na listę światowego dziedzictwa UNESCO ma zapaść w 2017 roku. Obecnie na liście jest czternaście obiektów z Polski, tarnogórskie podziemia mają szansę być piętnastym w kraju i pierwszym w województwie śląskim. To największy i najważniejszy historycznie zespół kopalni ołowiu, srebra i cynku w Polsce, zawierający pionierski system odwadniania terenu z jednoczesnym zaopatrywaniem regionu w wodę.

Podpisane porozumienie to pierwszy krok związany z upowszechnianiem i zachowaniem tarnogórskiego dziedzictwa industrialnego. Sygnatariusze zobowiązali się współpracować z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, ale także wypracować ogóle zasady działania i współpracy określone w planie zarządzania dobrem na lata 2016-2020. Powołany zostanie komitet sterujący, strony wyznaczą też koordynatora i powołają grupę roboczą dla proponowanego wpisu.

 

fot. BP Tomasz Żak

Źródło: slaskie.pl