Aktualności
Data dodania: 6 września 2018

Szlak Zabytków Techniki na Europejskich Dniach Dziedzictwa


Już w ten weekend w Oleśnie (woj. Opolskie) odbędzie się inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa, której w tym roku towarzyszy hasło: "Niepodległa dla wszystkich". Podczas inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa nie zabraknie również Szlaku Zabytków Techniki – na rynku w Oleśnie pojawi się nasze stoisko. Przez cały dzień pracownicy referatu promocji dziedzictwa industrialnego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego będą służyć swoją wiedzą i zachęcać do odwiedzania najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce. Warto zapytać o Gwiazdy Techniki, program „Podróżuj Szlakiem”, atrakcje dla dzieci czy wyzwania dla pasjonatów techniki.

„Europejskie Dni Dziedzictwa to doskonała okazja by zaprezentować dorobek i tradycje naszego regionu. To co nas wyróżnia to industrialna przeszłość i dziedzictwo przemysłowe, które mocno wpisało się w krajobraz. Mam nadzieję, że oferta jaką przygotowaliśmy okaże się interesująca i skłoni do refleksji nad mijającym stuleciem niepodległości naszego kraju oraz naszą drogą do wolności”- powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Europejskie Dni Dziedzictwa są największym w Europie projektem społeczno-edukacyjny oraz największym świętem zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W dniach 8-9 i 15-16 września w całej Polsce odbędą się liczne bezpłatne wydarzenia związane z zabytkami, historią, lokalnym dziedzictwem. W województwie śląskim bierze udział kilkadziesiąt obiektów w tym trzy szczególnie nam bliskie, bo będące częścią Szlaku Zabytków Techniki. Są to:

- Familoki w Czerwionkach-Leszczyny

- Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej

- Muzeum Śląskie w Katowicach

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń EDD znajduje się na stronie -> www.edd.nid.pl
Program inauguracji dostępny na stronie -> INAUGURACJA
Europejskie Dni Dziedzictwa są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, której zadaniem jest edukacja historyczna i kulturalna. Polską edycje koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Serdecznie zachęcamy do udziału!