Aktualności
Data dodania: 3 sierpnia 2018

Weekend na Szlaku Zabytków Techniki. 3 - 5 sierpnia


Pierwszy weekend sierpnia na Szlaku Zabytków Techniki
Sprawdźcie jakie atrakcje przygotowały dla Was obiekty SZT w pierwszy weekend sierpnia:

Piątek

Szyb Prezydent Kompleks Sztygarka w Chorzowie
3 sierpnia 19:00
Już 12. raz organizowany jest Chorzowski Teatr Ogrodowy – festiwal artystyczny, w którym główną rolę odgrywa teatr. W zrewitalizowanych obiektach dawnej KWK „Prezydent”, teraz Kompleksie Sztygarka, od 13 lipca do końca sierpnia będzie można oglądać kameralne spektakle komediowe teatrów z całego kraju i bliskiej zagranicy. Będą również koncerty, projekcje filmowe i wystawy. Więcej można dowiedzieć się na stronie internetowej www.chto.pl.
W piątek 3 sierpnia o 19:00 zapraszamy na spektakl "Wiwisexia" - Teatr Korez (Katowice)
tekst: Tomasz Jachimek
reżyseria: Mirosław Neinert
na scenie: Piotr Bułka, Ewa Kubiak, Mirosław Neinert, Daria Polasik-Bułka
czas trwania: ok. 110 minut
On i ona. Pierwsza randka, zaręczyny, wesele i noc poślubna. Daria i Piotr Bułkowie (w tych rolach Daria i Piotr Bułkowie) z gabinetu terapeuty-erotomana (Mirosław Neinert) spoglądają na swoje małżeństwo.
Ich wersje wydarzeń sporo się od siebie różnią i stanowią przyczynę coraz to nowych konfliktów. Sytuację zaognia jeszcze seksowna przyjaciółka Darii, Ewa (Ewa Kubiak). Każda postać ma swoje racje, ale czyja opowieść jest prawdziwa?
Małżeństwo w krzywym zwierciadle, mnóstwo śmiechu i celnych obserwacji. Inteligentna komedia Tomka Jachimka to niezawodny sposób na małżeńskie kryzysy. I nie tylko…
Bilety można kupić w recepcji Sztygarki (tel. 32 249 59 92) oraz na stronie ticketportal.pl

Browar Zamkowy Cieszyn
3 sierpnia 21:30
W ramach festiwalu Wakacyjne Kadry i Dźwięki! Browar Zamkowy Cieszyn zaprasza na filmowe spotkania. W piątek w kinie plenerowym zobaczymy film: „Sportowiec mimo woli” (1939). Film to jedna z ostatnich komedii zrealizowanych przez kinematografię II Rzeczypospolitej. Mimo że film ukończono jeszcze przed wybuchem wojny, na premierę musiał czekać aż do 31 maja 1940 roku, kiedy mało komu było w Polsce do śmiechu. A jak na ironię "Sportowiec mimo woli" zawiera spory ładunek komizmu, któremu nawet upływ lat niewiele zaszkodził.
Wstęp bezpłatny

Sobota

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zaprasza na przejazdy po trasie z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego. Pociągi będą kursowały od 23 czerwca do 9 września w soboty i niedziele oraz 15 sierpnia, który jest dniem wolnym od pracy.
Godziny odjazdów w stosunku do zeszłego roku nie zmieniły się, utrzymane również zostały skomunikowania z pociągami Kolei Śląskich przyjeżdżającymi i odjeżdżającymi z Bytomia.
Od tego sezonu wprowadzone zostały zmiany w ofercie biletowej, pojawił się bilet rodzinny 2+2, o 2 zł zwiększyła się również cena biletu normalnego oraz rodzinnego 1+1, cena biletu ulgowego pozostała bez zmian.

Sztolnia Królowa Luiza
Park 12C
4 sierpnia 15:00
Festiwal piwa GUIDO. W pierwszy weekend sierpnia będzie się działo!
Sztolnia Królowa Luiza zaprasza na pierwszy Festiwal Piwa GUDIO w Zabrzu.
Rozsmakuj się w najlepszym ;)
Koncert, dobra zabawa, miłe towarzystwo, atrakcje dla najmłodszych i... DEGUSTACJA naszego piwa.
Wydarzenie odbędzie się strefie gastronomicznej. Zapewnione zostaną atrakcje i konkursy dla dzieci na terenie Parku12C.
W czasie, kiedy Ty wygodnie rozsiądziesz się na leżaku nasi animatorzy zajmą się Twoim dzieckiem.
We współpracy z Browarem Majer z Gliwic przygotowaliśmy prelekcje na temat warzenia piwa i…degustację piwa Guido :)
Piwo "Guido" to prawdziwy hit! Zamawiamy je prosto od lokalnego browaru z Gliwic. Jest niepasteryzowane, ma delikatny aromat, złotą, nieznacznie mętnawą barwę i stonowany smak z wyczuwalną goryczką, uzupełnioną odcieniami miodowych kwiatów, zbóż, siana i orzechów. Takiego rarytasu nie można dostać w każdym sklepie. Najlepiej smakuje tylko u nas!
W klimat dobrej zabawy pomoże wczuć się występ zespołu Klaudia i Kasia Chwołka.

Browar Zamkowy Cieszyn
4 sierpnia 20:00

WKiD Before & After Party z Dj Teddybear. Dobry film i dobra muzyka w pięknym miejscu i znakomitym towarzystwie - czy może być lepszy sposób na spędzenie sobotniego wieczoru? 4 sierpnia o 20.00 zapraszamy na dziedziniec Browaru Zamkowego. Oprócz projekcji filmu "Pewnego razu w listopadzie" zagra dla was ekskluzywny set DJ Teddybear.

Browar Zamkowy Cieszyn
4 sierpnia 21:30
W ramach festiwalu Wakacyjne Kadry i Dźwięki! Browar Zamkowy Cieszyn zaprasza na filmowe spotkania. W sobotę w kinie plenerowym zobaczymy film: „Pewnego razu w listopadzie” (2017).
Wstęp bezpłatny


Niedziela

Wieże KWK Polska w Świętochłowicach
5 sierpnia 19:00
Jazz na WIEŻACH to cykl kameralnych koncertów odbywających się przez całe wakacje w industrialnej przestrzeni świętochłowickich Wież KWK Polska.
W niedzielę 5 sierpnia wystąpi NATALIA KORDIAK Z ZESPOŁEM
Wstęp: 5 zł


Ponadto przez całe wakacje:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Zapytaj Mokoszy - wystawa w ramach Industriady 2018
Tym razem w starym budynku czeladzkiej elektrowni energię będą niosły kobiety. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zapytaj Mokoszy!
Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Związana z ziemią bogini, zmusza do zatrzymania się, spojrzenia w dół, przyjrzenia się korzeniom i poznania swoich przodkiń. Rok 2018 ustanowiony Rokiem Praw Kobiet,
w którym to odbywa się setna rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych jest doskonałą okazją do refleksji na temat naszej herstorycznej przeszłości, zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze.

Podstawą stworzenia narracji wystawy Zapytaj Mokoszy jest historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodyczkowej,
w XVIII w. uznanej za czarownicę i niesłusznie skazanej na śmierć. Współcześnie promowany wizerunek wiedźmy na miotle, na pewno skrzywdziłby prawdziwą Włodczykową, a to właśnie jej historii posłuchamy na wystawie. Ekspozycja pozwoli poznać życiorysy także innych ważnych postaci regionu.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów – wystawa
Wystawa „Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów” prezentowana w GSW „Elektrownia” w Czeladzi jest wystawą towarzysząca tegorocznej edycji Art Naif Festiwalu. Nawiązuje swą tematyką do hasła przewodniego Industriady 2018 „Industria jest kobietą”. Prezentuje prace ze zbiorów Stanisława Trefonia oraz zabrzańskiej grupy „18 Obsydian”.
Tak w malarstwie twórców intuicyjnych ze zbiorów Stanisława Trefonia, jak i w pracach zabrzańskiej grupy „18 Obsydian” przewija się kobieta w różnych rolach, tradycyjnie jej przypisanych: westalka domowego ogniska, żona, matka, kucharka ale także osoba wykonująca ciężką pracę (np. w górnictwie, przemyśle włókienniczym). W pracach jest też inna twarz kobiety - osoby kultywującej tradycje, dbającej o rytuały dnia codziennego i o przekazanie następnym pokoleniom wiedzy o zwyczajach i obrzędach, od pokoleń towarzyszących ludziom i będących świadectwem ich tożsamości.
Pokazano wiele twarzy kobiet: codzienne, liryczne, niejednokrotnie z nutą nostalgii za czasem minionym - ale wszystkie trzeba zobaczyć.

Galeria Szyb Wilson
XI Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson.
Art Naif Festiwal to jedyny w Polsce i największy w Europie międzynarodowy festiwal sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata. Celem Festiwalu jest rewitalizacja społeczna poprzez sztukę, która koi duszę i raduje serce, a także przełamanie stereotypowego spojrzenia na przemysłowy charakter Śląska. Ponadto, za pomocą Art Naif Festiwalu chcemy zjednoczyć ludzi z różnych kultur, w różnym wieku i z różnych środowisk. Krajem przewodnim XI Art Naif Festiwalu będzie Australia. Wystawę można oglądać od 08 czerwca do 10 sierpnia 2018 r.
Muzeum Śląskie w Katowicach
Pejzaż w malarstwie polskim. Krajobraz nastrojowy Józefa Chełmońskiego.
Galeria Interim jest miejscem w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800-1945, gdzie prezentujemy cykl mini wystaw czasowych. Tegoroczny cykl poświęcony jest różnym rodzajom malarstwa pejzażowego, prezentując również sylwetki ich twórców – artystów interesujących, tych mniej znanych jak i wielkich przedstawicieli sztuki polskiej. W kolejnej odsłonie eksponujemy obraz „Polowanie na głuszca”, ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, autorstwa Józefa Chełmońskiego. Artysta znany przede wszystkim z wielkich, dynamicznych kompozycji ukazujących zaprzęgi konne tym razem zostanie zaprezentowany przez „portret” krajobrazu, wyciszony, impresyjny, wręcz intymistyczny, powstały w późnym, bardzo dojrzałym okresie jego życia w Kuklówce. Pokazowi towarzyszy prezentacja multimedialna dotycząca twórczości malarza, uznawanego za jednego z najważniejszych polskich malarzy XIX w., reprezentującego nurt realizmu nastrojowego.

UWAGA!
Ekspozycja znajduje się w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800–1945. Bilet na wystawy czasowe nie obejmuje jej zwiedzania.
Wystawa potrwa do 23.09.2018


To nie wszystko!
Szlak Zabytków Techniki to 42 obiekty w 26 miejscowościach. Najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce, obiekty związane z górnictwem (węgla i srebra), hutnictwem, ceramiką, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym czekają właśnie na Ciebie. Wakacje to idealna pora aby zwiedzić je wszystkie! Ruszajcie!