INDUSTRIADA w Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich

Data publikacji:
05 Czerwiec 2018
Odsłuchaj tekst

Święto Szlaku Zabytków Techniki w 2018 roku odbywa się w 25 miastach województwa śląskiego, a w programie festiwalu znajdziemy 517 wydarzeń, z czego większość jest bezpłatna. Co oferują nam industriadowe obiekty 
z Chorzowa, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Siemianowic Śląskich? Przekonajmy się.

CHORZÓW
W industrialny klimat świetnie wpisuje się Jola Literska w odsłonie Rudokapela, która zagra w Kompleksie Sztygarka w Chorzowie już podczas Rozruchu Maszyn (8 czerwca). Kobieta, Ślązaczka, która śpiewa o Śląsku i po śląsku, a towarzyszą jej obrazy Jarosława Kassnera i wizualizacje, które powstały w oparciu o jego malarstwo.
9 czerwca przez cały dzień możliwe będzie wejście na wieżę Szybu Prezydent. To nie koniec atrakcji. Zaplanowano także rodzinny rajd rowerowy, prowadzący trasą spod Wieży KWK Polska w Świętochłowicach do Szybu Prezydent. Po południu możemy wziąć udział w zawodach sprawnościowych lub fabularyzowanej grze z pytaniem – „kim jest Industria”? Warto zwrócić uwagę na warsztaty programowania i wykłady o zjawisku kobiecości w kulturze przemysłu. Na pamiątkę, każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w fotobudce. Program zamyka projekcja filmu „Metropolis” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu „Czerwie”.

RUDA ŚLĄSKA
Rozpoczęcie INDUSTRIADY w kolonii robotniczej Ficinus zwiastować będzie koncert orkiestry dętej w śląskim repertuarze. Przez cały dzień po osiedlu wybudowanym dla pracowników kopalni „Gottessegen” oprowadzać będzie przewodnik, ale jeśli ktoś potrzebuje więcej aktywności, to śmiało może wybrać marsz Nordic Walking Ficinus. Dla bajtli przygotowano warsztaty kreatywne, a także szpanowania, biglowania i prania na waszbrecie. Fotograf wykona sesje zdjęciowe pokoleń kobiet, które będą chciały stanąć przed obiektywem. Nie zabraknie wykładu o śląskich strojach, a także kulturalnego programu, w którym znajdziemy aż trzy spektakle, projekcje filmowe czy koncerty. Wszystko pod znakiem „Industrii, która jest kobietą”.

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
Wieczorny program w Parku Tradycji rozpocznie koncert Dawida Kwia-tkowskiego, który zagra przed gwiazdą tego dnia – Agnieszką Chylińską. Na pożegnanie w postindustrialnej przestrzeni plenerowej wokół budynku wyświetlony zostanie pokaz efektów specjalnych. Wcześniej będzie można wziąć udział w warsztatach kreatywnych, zagrać w grę fabularyzowaną i odkryć historię kobiet w przemyśle. Członkowie Klubu Gier Planszowych zapowiedzieli premierę gry planszowej, którą będzie można zabrać do domu.
W Parku Tradycji zabawa rozpocznie się już 8 czerwca, kiedy to zobaczymy specjalną wystawę o sześciu kobietach w społeczności industrialnej. Wydarzeniem towarzyszącym wernisażu będzie spektakl „Kobiety z węgla” Teatru MOMO. Innym spektaklem będzie „IndustELLE – Lufcik na Korbkę/Erith”, stanowiący preludium i wprowadzający w zagadnienia tegorocznego motywu. Na koniec rozruchu maszyn zagra dawno niesłyszany zespół WILKI.

ŚWIĘTOCHŁOWICE
Przy Wieżach KWK Polska szykuje się naprawdę ciekawy dzień. Rozpoczniemy piknikiem i marszem Nordic Walking Wieże KWK Polska. To tu również rozpocznie się rajd rowerowy z metą w Chorzowie. Po południu piosenki okresu wojennego zaśpiewają świętochłowickie kobiety. Drugi koncert odbędzie się o godzinie 20.00. Usłyszymy piosenki kultowego zespołu Maanam w wykonaniu Agi Bieńkowskiej – aktorki Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Teatralne doznania zagwarantują trzy spektakle: lalkowy, który zaangażuje najmłodszych uczestników; monodram „Rajcula warzy” będący inscenizacją tekstu Aliny Moś-Kerger, wyróżnionego w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku; spektakl plenerowy „Kiej gruchnyło w Zimnolu”, przedstawiający tragedię w szybie Zimnola z perspektywy matek, żon, córek i sióstr.

Bezpłatny transport 9 czerwca gwarantują Koleje Śląskie, a także KZK GOP, MZK Tychy i inni przewoźnicy. Pomiędzy obiektami można podróżować dzięki specjalnym kuponom dostępnym na stronie industriada.pl W tym roku INDUSTRIA jest kobietą i to z kobiecej perspektywy spojrzymy na przemysłowe historie, które łączą województwo śląskie.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  2
Pogoda
Katowice