Hity INDUSTRIADY 2018

Data publikacji:
21 Maj 2018
Odsłuchaj tekst

517 wydarzeń to oferta, która na pewno zaspokoi nawet najbardziej wymagających. Dla tych mniej zdecydowanych organizatorzy wybrali najciekawsze wydarzenia, które warto umieścić w swojej INDUSTRIADOWEJ rozpisce. Żeby nie było za łatwo HITÓW jest 50, dlatego poniższe zestawienie to tylko próbka tego, co najlepszego przygotowano w ramach tegorocznego święta Szlaku. Opisy wszystkich 
wydarzeń można znaleźć na industriada.pl

→ Kobiety grają INDUSTRIĘ
Finał tegorocznej INDUSTRIADY w Zabytkowej Kopalni IGNACY w Rybniku-Niewiadomiu. Kobiety zagrają INDUSTRIĘ – to wyjątkowe widowisko multimedialne, które zaangażuje 58 artystów, do tego mappingi, mapping wodny, trzy sceny, teatr cieni i taniec wertykalny na 40 metrach od ziemi. Zanim zakończymy święto Szlaku Zabytków Techniki warto zobaczyć także „Tryptyk INDUSTRII”, a w nim teatr tańca, spektakl i performance. Kobieta ma siłę w Rybniku!

→ Tarnowskie Góry szukają kobiety
Oficjalna inauguracja INDUSTRIADY 2018 odbędzie się 8 czerwca w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. W programie instalacja artystyczna „Trybuna kobiet”, pokaz filmowy, DJ set Praktycznej Pani & Lazy One, koncerty Pauliny Przybysz i Brodki. Podczas INDUSTRIADY przekonamy się, czy ktoś wyjdzie z escape roomu „Zaginione siostry”.

→ Tatra Schwabe i jej historia
W Starej Fabryce w Bielsku-Białej będzie można posłuchać o Tatrze Schwabe, czyli niezwykle rzadkim urządzeniu, symbolu dziejów fabryki i dwumiasta. Tę historię poznamy dzięki wycieczce historyczno-architektonicznej. To, co potrafi zdziałać urządzenie, zobaczymy podczas pokazu mody historycznej, który dodatkowo zostanie wzbogacony komentarzami.

→ Postindustrialna potańcówka
EC Szombierki w Bytomiu rozrusza się 8 czerwca podczas koncertu Darkest Bird z wizualizacjami. Tego dnia otwarte zostaną wystawy z kobietami w roli głównej. Na INDUSTRIADĘ zostawiono jednak prawdziwy hit – postindustrialną potańcówkę w Hali Maszyn. Jeśli atrakcji za mało, to doznań na pewno dostarczy zwiedzanie wieży wchodzącej w skład zespołu zabudowań.

→ Historie kobiet z Chorzowa
W Chorzowie, Szyb Prezydent i kompleks Sztygarka zaczną świętować podczas Rozruchu Maszyn. Wieczorem usłyszymy koncert z wizualizacjami „Jola Literska Rudokapela i kobiety Kassnera”. Dzień później, podczas wystawy dowiemy się „Co siedzi w głowach projektantek”.

→ Browar od kuchni
Podczas tegorocznej INDUSTRIADY będzie można poznać dwa browary „od kuchni” podczas zwiedzania z przewodnikiem. 8 czerwca organizatorzy zapraszają do Browaru Zamkowego w Cieszynie, a dzień później do Muzeum Tyskich Browarów Książęcych –dodatkową atrakcją będzie nocna pora zwiedzania.

→ Żywoty Świętych
W otoczeniu niepowtarzalnych familoków z Czerwionki-Leszczyny będzie można zobaczyć spektakl plenerowy „Żywoty świętych osiedlowych”, stworzony przez Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

→ Zapałka w Częstochowie
Na terenie parku przed Muzeum Górnictwa Rud Żelaza swój spektakl „Zapałka” zaprezentuje lokalny Teatr Tańca.

→ Sprężarki powietrza i babska szychta
W Dąbrowie Górniczej w Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” uruchomią sprężarkę powietrza Hoddick & Rothe GmbH z 1930 roku. Pamiętajmy też o spotkaniu z Karoliną Bacą-Pogorzelską, dziennikarką i pisarką specjalizującą się w dziennikarstwie gospodarczym, szczególnie górniczym. Spotkanie z autorką dotyczyć będzie jej głośnej książki „Babska szychta”. W końcu INDUSTRIA jest KOBIETĄ!

→ Zabytkowym statkiem w piękny rejs
Z przystani na Kanale Gliwickim będzie można wypłynąć w rejs zabytkowym statkiem Foxtrot. Dopłyniemy do portu lub Huty Łabędy, a czas umili nam przewodnik. Dzień wcześniej, 8 czerwca, również z przewodnikiem, będzie można pospacerować po Gliwicach i spojrzeć na miasto z kobiecej perspektywy.

→ Z archiwów na kinowy ekran
Instytucja Filmowa „Silesia Film” i Filmoteka Śląska kolejny raz organizują akcję „Z archiwów na kinowy ekran”. Zebrane wcześniej materiały od prywatnych osób zostaną odpowiednio przygotowane, by mogły być wyświetlone na dużym ekranie podczas INDUSTRIADY w Fabryce Porcelany w Katowicach.

→ Malarstwo naiwne i kobiety
Art Naif Festiwal to flagowy projekt Galerii Szybu Wilson. W tym roku podczas INDUSTRIADY będzie można podziwiać malarstwo naiwne z motywem kobiety, jak również wysłuchać tego, co ma do powiedzenia kurator podczas oprowadzania.

→ Muzyka w Szybie Bartosz
Muzeum Śląskie w Katowicach proponuje instalację muzyczną „Mother Logde I-III” w niedawno odnowionym budynku przy Szybie Bartosz.
Pamiętać także należy o wystawie Arkadiusza Goli. To fotograficzny esej opowiadający o pracy kobiet w kopalniach. Powstawał kilka lat w kopalniach węgla kamiennego w naszym regionie oraz w kopalniach miedzi i soli. →

→ Giszowiec i Nikiszowiec
Na osiedlach zaprojektowanych przez Emila i Georga Zillmannów czeka nas porządna dawka rozrywki. „Mariacka 5” to spektakl Teatru Rozrywki, który zobaczymy w Giszowcu. Nikiszowiec natomiast zaprasza na warsztaty kreatywne „Kobieca wszechnica kabaretowa KWK Magiel” oraz „Opowieści Dorki Simonides – jeden dzień z życia kobiety”.

→ Kobieca Drużyna Strażacka
W Łaziskach Górnych w Muzeum Energetyki organizatorzy nie próżnują. Podczas Rozruchu Maszyn otworzą wystawę „Nie tylko mężczyźni”, a później gratka dla fanów śląskiej muzyki – koncert Orkiestry Dętej przy Elektrowni Łaziska i śląskie śpiewanie. 
9 czerwca drzwi Elektrowni Łaziska zostaną otwarte, by uczestnicy mogli zwiedzić ją z przewodnikiem. Hitem nad hitami będzie pokaz Kobiecej Drużyny Strażackiej, która działa przy Elektrowni Łaziska.

→ Femina Silesia
W Kolonii Robotniczej Ficinus w Rudzie Śląskiej, a dokładnie w kościele Ewangelicko-Augsburskim Odkupiciela na uczestników czeka spektakl „Femina Silesia”, który przybliża zapomniane i niedocenione postaci kobiet.

→ Kobiece tropy
Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich zaprasza już 8 czerwca na wernisaż wystawy „Kobiece tropy”, jak również spektakl plenerowy „IndustELLe – Lufcik na korbkę/Erith”. Ten dzień zakończy koncert dawno niesłyszanego zespołu WILKI. Kolejnego dnia ONA będzie miała głos podczas koncertu Agnieszki Chylińskiej.

→ Kobiety ustrońskie
Cykl wycieczek Ustrońską Ciuchcią po dawnych koloniach i osiedlach robotniczych, pod opieką profesjonalnych przewodników. Jak kobiety ustrońskie żywiły i broniły ogniska domowego. Wydarzenie organizuje Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego.

→ Odpoczynek przed INDUSTRIADĄ
Sił na dzień pełen wrażeń nabierzemy 8 czerwca przy Szybie Maciej w Zabrzu. To tam zaplanowano industrialny chillout przy muzyce Gigi and Her Boysband.

→ Ginące zawody kobiece
Garncarstwo, wikliniarstwo, wyrabianie świec i papieru czerpanego – czy te kobiece zawody giną? Zanim to faktycznie się wydarzy, swoich sił będzie można spróbować podczas warsztatów w Starym Młynie – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  0
Pogoda
Katowice