Z FABRYK, HUT, KOPALŃ I OSIEDLI ROBOTNICZYCH NA KINOWY EKRAN

Data publikacji:
11 Kwiecień 2018
Odsłuchaj tekst

Filmoteka Śląska (Instytucja Filmowa Silesia-Film) w związku ze zbliżającą się Industriadą – świętem Szlaku Zabytków Techniki, poszukuje amatorskich filmów, jakie powstały na terenie osiedli robotniczych oraz zakładów przemysłowych – hut, kopalń, koksowni, fabryk, itd. Chcemy przyjrzeć się organizacji nie tylko czasu pracy, ale i sposobom spędzania wolnego czasu po pracy – na osiedlach, wspólnych wyjazdach na zakładowe wycieczki, wczasach pracowniczych. Dlatego prosimy o przeszukanie domowych zakamarków i przyzakładowych archiwów – pewnie znajdują się w nich taśmy filmowe, które pokażą, że industria ma także kobiece oblicze.

Filmów dokumentujących przemysłowe dziedzictwo regionu jest sporo – natomiast filmografia jest wciąż niepełna. Brakuje w niej indywidualnego punktu widzenia, małych historii konkretnych osób, pozornie zwykłych wydarzeń. To właśnie one składały się na rytm, styl i kulturę życia mieszkańców naszego regionu. Dlatego każda filmowa taśma (8mm, super 8mm, 16 mm oraz 35 mm), która trafi do Filmoteki Śląskiej zostanie sprawdzona przez konserwatorów, nawilżona, wyczyszczona, a potem zdigitalizowana.
– Filmy w wersji cyfrowej zostaną pokazane w ramach jednego z wydarzeń tegorocznej Industriady – największego w tej części Europy festiwalu kultury przemysłowej. To kolejna okazja, aby przekonać się w jaki sposób łączą nas przemysłowe historie – zachęca dr. Inż. arch Henryk Mercik, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W tym roku Industria jest kobietą
Przemysł nigdy nie był wyłącznie męskim światem, dlatego tegoroczny festiwal oddaje głos kobietom. Zaprezentuje fakty dotychczas znane tylko ekspertom, ujawni aktorki schowane w cieniu. Pokaże znaczenie pracy kobiet dla życia gospodarczego i społecznego. Nie zabraknie królowej Luizy i Joanny Grycik, śląskiego Kopciuszka, najbogatszej sześciolatki w Europie.

Dlatego szczególnie zależy nam na wszelkich filmach pokazujących zarówno przemysłowy świat, jak i współtworzące go kobiety.

Taśmy filmowe przynosić prosimy do Filmoteki Śląskiej znajdującej się w budynku Kina Kosmos, przy ul. Sokolskiej 66 w Katowicach (wejście do biur od ul. Morcinka) do 20 maja.

 

fot.: zbiory prywatne Renate Elisabeth Schmidt, Brazylia. Udostępnione dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  3
Pogoda
Katowice