Aktualności

Data dodania: 13 grudnia 2017

To już naprawdę ostatnia okazja, aby na jednym bilecie przejechać się wąskotorówką, pociągiem Kolei Ślaskich oraz zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach! W NIEDZIELĘ 17 GRUDNIA "SREBRNY POCIĄG" PO RAZ OSTATNI W TYM ROKU WYRUSZA NA SZLAK!

więcej >>
Data dodania: 5 grudnia 2017

Miała funkcjonować tylko do czasu otwarcia Zabytkowej Kopalni Srebra, ale zainteresowanie podziemnym przepływem łodziemi było tak duże, że postanowiono jej nie zamykać. Sztolnia Czarnego Pstrąga, która obchodzi właśnie 60 lat działalności, to nadal jedna z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego, a od kilku miesięcy także obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.

więcej >>
Data dodania: 5 grudnia 2017

Jeśli jeszcze nie macie pomysłu na świąteczne prezenty to podpowiadamy: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach obniżył ceny INDUgadżetów.

więcej >>
Data dodania: 27 listopada 2017

W plebiscycie "Best for School Travellers in Poland 2017" biorą udział biorą Sztolnia Królowa Luiza, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Śląskie oraz Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Celem organizowanego plebiscytu jest wskazanie w drodze publicznego głosowania najlepszych i najciekawszych destynacji turystycznych dla wycieczek szkolnych oraz najlepszych usług i produktów z obszaru organizacji turystyki szkolnej. Zwycięzcy plebiscytu wybierani są w publicznym głosowaniu. Swoje głosy można oddać na portalu www.podrozezklasa.pl. Głosowanie trwa do 28. lutego 2018 r.

więcej >>
Data dodania: 24 listopada 2017

Najbliższa sobota, 25 listopada, nie będzie w Muzeum Śląskim zwykłym dniem. Zachęcamy do zabawy wszystkich, którzy o naszej instytucji mówią „nasze Muzeum”, są dumni z bogatej historii i unikalnego dziedzictwa regionu, a do tego chcą o tym opowiedzieć mieszkańcom pozostałej części Polski. Wspólnie nakręcimy film, który będzie emitowany w stacjach telewizyjnych i Internecie.

więcej >>
Data dodania: 16 listopada 2017

Od połowy XIX wieku w kopalniach węgla kamiennego na Górnym Śląsku świętowana jest, przypadająca 4 grudnia, uroczystość świętej Barbary, nazwana Barbórką. Pokażmy ją światu!

więcej >>
Data dodania: 14 listopada 2017

Przedsięwzięcie ma na celu wzmacnianie współpracy sieciowej pomiędzy obiektami na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (są to Kompleks Sztygarka i SCK – Park Tradycji) i odbywa się z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Siemianowic Śląskich, przy współpracy Siemianowickiego Centrum Kultury, Stowarzyszenia SZTYG.art oraz Chorzowskiego Centrum Kultury i jest dofinansowany ze środków samorządu województwa śląskiego.

więcej >>
Data dodania: 3 listopada 2017

Chorzów wraca do swoich industrialnych korzeni – w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców powstanie pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa. Chorzów we współpracy z Kopalnią Guido pozyskał ponad 58 mln zł unijnej dotacji na projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska”. Wspólny wniosek Chorzowa i Zabrza otrzymał najwyższą ocenę i znalazł się na pierwszym miejscu listy opublikowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

więcej >>