Zabudowania KWK „Rydułtowy”

Miejscowość:
Rydułtowy
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Rydułtowy, nieduże miasto, położone w sąsiedztwie Rybnika i Wodzisławia Śląskiego, od ponad 200 lat zalicza się do najważniejszych na Górnym Śląsku ośrodków wydobycia węgla kamiennego. Na początku XXI wieku wciąż funkcjonuje tutaj kopalnia „Rydułtowy–Anna”, która wkrótce będzie fedrować w jednym z najgłębszych szybów w Europie – sięgającym ponad 1200 metrów. Z pewnością dla każdego turysty interesująca będzie wizyta w izbie pamiątkowej, którą urządzono w zabytkowym, stuletnim budynku wagi drobnicowej. W Rydułtowach i okolicy zachowały się także zabudowania starych szybów.

O miejscowości

Rydułtowy leżą na południu województwa śląskiego, na Płaskowyżu Rybnickim, w pobliżu Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Raciborza. Miasto wchodzi w skład Rybnickiego Okręgu Węglowego. Historia Rydułtów sięga czasów średniowiecznych – pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi już z XIII wieku. Przez stulecia Rydułtowy pozostawały niewielką miejscowością, której mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim rolnictwem. Przełomem było odkrycie, w drugiej połowie XVIII wieku, dużych zasobów węgla kamiennego.

O kopalni

Na przełomie XVIII i XIX stulecia Fryderyk von Sack, właściciel tutejszego majątku ziemskiego, uruchomił pierwszą kopalnię, która znana jest pod nazwą „Charlotte”. Wkrótce Rydułtowy i okolice pokryła sieć szybów, coraz większa też liczba mieszkańców wioski znajdowała pracę przy wydobyciu węgla. Pod nazwą „Charlotte” kopalnia działała do roku 1945, kiedy to przemianowano ją na „Rydułtowy”. W 2004 do zakładu przyłączono kopalnię „Anna” w Pszowie, która zaprzestała wydobycia pięć lat później. Z bogatej historii rydułtowskiej kopalni zachowały się ciekawe zabudowania oraz rzucająca się z daleka w oczy słynna hałda, o imieniu Szarlota, w kształcie piramidy. Przy głównej bramie przedsiębiorstwa w Rydułtowach warto odszukać interesujący budynek wagi drobnicowej, który został wzniesiony w 1906 roku w celu ważenia deputatów węglowych wydawanych górnikom. Budowlę wagi postawiono z cegły, na planie prostokąta. Wyjątkowo efektownie prezentuje się fasada główna z dwiema szerokimi bramami po bokach i trójosiową portiernią, usytuowaną pośrodku. Wewnątrz budynku zorganizowano w 1984 roku izbę tradycji kopalni, z wieloma pamiątkami ilustrującymi jej dzieje. Miłośnicy zabytków techniki powinni też odszukać stare szyby kopalniane, jak chociażby pochodzący z połowy XIX wieku szyb „Erbreich”, szyb „Cecylia” czy szyb „Dicke”, z zabytkowymi, wzniesionymi z cegły budynkami nadszybi. Ciekawostką jest, iż dla Polskiej Żeglugi Morskiej wybudowano masowiec pod nazwą MS „Kopalnia Rydułtowy”.

Wyświetlenia:  536
Lokalizacja:

Ul. Leona 2
44-280 Rydułtowy
Gmina: Rydułtowy
Powiat: wodzisławski


Region turystyczny: 
Śląsk, Kraina Górnej Odry
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 327 294 113
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Poprzemysłowe, Zabytkowa zabudowa

Dostępność Całoroczny

do uzgodnienia telefonicznie

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Rydułtowy
0.03 km
Rydułtowy
0.55 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Pszów
2.96 km
Rybnik
3.14 km
Rybnik
5.59 km
Wydarzenia w pobliżu
Rybnik
2024-04-25
2.38 km
Wystawa jest imprezą otwartą i mogą w niej uczestniczyć zarówno modelarze indywidualni, jak i zrzeszeni. Liczba i wiek uczestników jest nieograniczona. To okazja dla wszystkich, którzy składają samoloty, okręty czy pojazdy, do pokazania swoich prac szerszej publiczności. Odbędzie się również konkurs dla dzieci i młodzieży.
Rybnik
2024-04-22
2.38 km
IWS Poland oraz Zabytkowa Kopalnia Ignacy zapraszają na trzy wyjazdy, podczas których w międzynarodowym towarzystwie artystów z całego świata zwiedzać będziemy najciekawsze miejsca związane z industrialnym Śląskiem oraz obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odbędą się również warsztaty oraz plenery malarskie.
Rybnik
2024-04-18
8.33 km
O zmianach w przepisach prawa pracy – czas na szkolenie pracodawcy! W ramach szkolenia radcy prawni, praktycy m.in. przedstawią wszystkie istotne zmiany w zakresie prawa pracy, które weszły w życie w 2023 roku. Omówią warunki zatrudnienia w praktyce, począwszy od zasad zawierania umów, do ich zgodnego z prawem wypowiadania. Eksperci zwrócą uwagę na nowe przypadki ochrony pracowników przed zwolnieniem i przysługujące pracownikom roszczenia przeciwko pracodawcy. Wyłożą uprawnienia pracodawcy w ramach stosunku pracy łączącego go z pracownikiem w zakresie egzekwowania przestrzegania obowiązków wykonywania pracy.
Rybnik
2024-04-19
8.33 km
W każdy trzeci piątek miesiąca zapraszamy Państwa na „Spotkanie przy kawie z rodzina zastępczą” podczas których będzie można zaczerpnąć informacji na temat rodzicielstwa zastępczego oraz zapoznać się z procesem kwalifikacji kandydatów na rodzinę zastępczą. Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku, rybnickie rodziny zastępcze oraz przedstawiciele akcji Rybnickie Bajtle będą do Waszej dyspozycji . Przyjdź, napij się z nami kawy, spędź czas w miłym gronie.
Rybnik
2024-04-19
8.33 km
Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Punkt Informacji Miejskiej halo! Rybnik, Galeria Miejska, Miejska Biblioteka Publiczna oraz śląskie plenery – w tych lokacjach, od 19 do 24 kwietnia, odbędą się wydarzenia składające się na drugą edycję FINEness Międzynarodowego Festiwalu Sztuki. Za jego organizacją stoi stowarzyszenie IWS Poland zrzeszające miłośników akwareli.