Opis wydarzenia

Data wydarzenia: 4 maja 2017
Dzień Hutnika w Walcowni

O Walcowni:
Walcownia Cynku w Katowicach - Szopienicach to zabytek wpisany w industrialne dziedzictwo regionu, który realnie wpłynął na rozwój Śląska. Jest jednym z pomników historii potężnego przemysłu hutniczego dającego pracę wielu pokoleniom mieszkańców Katowic.
Walcownię wybudowano w 1904r. w pobliżu Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice-Siemianowice. Położenie to było korzystne ze względu na dostawy surowca oraz wywóz blach cynkowych koleją. W 2002r., po prawie 100 latach pracy ostatecznie zakończono produkcję w Walcowni. Dziś dzięki staraniom Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska stara Walcownia ożywa jako Muzeum Hutnictwa Cynku. Najbardziej wartościowym eksponatem obiektu jest zachowana linia produkcyjna do walcowania cynku.


Walcownia dziś:
Zachowana linia maszyn parowych i walcarek oraz niezwykła architektura przyciągają miłośników industrialu z Polski i nie tylko. Nadchodzi czas, aby nieodkrytą dotąd przestrzeń Walcowni lepiej poznali mieszkańcy regionu. 4 maja 2017r. Walcownia zaprasza na świętowanie Dnia Hutnika – tego dnia zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach metaloplastyki, spotkają byłych pracowników, dla dzieci przygotowano stoiska dotyczące zawodów hutniczych. Do zwiedzania zapraszamy w godz.14:00 – 20:00.

 


Data
04.05.2017 14:00
- 04.05.2017 20:00
Położenie
w mieście
Region turystyczny
Śląsk
Adres
ulica Roździeńska 25
40-387 Katowice
Kontakt
email: walcownia@muzeatechniki.pl
www: www.walcownia.org

Kalendarium wydarzeń