Hałda Szarlota

Miejscowość:
Rydułtowy
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Rydułtowy to miasto i gmina w powiecie wodzisławskim. Miejscowość, posiadająca długą historię i wzmiankowana już w XIII w., stanowi obecnie znany ośrodek wydobycia węgla kamiennego. W wyniku lat działania kopalni powstała tu wielka hałda odpadów pokopalnianych. Należy ona do największych tego rodzaju obiektów w Europie, a współcześnie - nazwana pieszczotliwie „Szarlotą” - stanowi rozpoznawalny symbol miasta.

O hałdzie

Obecnie Hałda Szarlota ma 134 metry wysokości liczonej od podstawy do czubka stożka. Widok jaki się z niej rozciąga zapiera dech w piersiach lecz niestety podziewało go niewielu. Wejście na hałdę jest zakazane z powodu szkodliwych oparów, jakie wciąż się z niej unoszą. Nie powstrzymuje to jednak licznej rzeszy śmiałków, którzy mimo zagrożenia wchodzą na szczyt aby zrobić kilka zdjęć bądź też poszukać skarbów. Tak, tak – skarbów. Na czubku znajduje się skrzynka, w której są pewne przedmioty. Ich wartość jest sentymentalna. Doskonale wiedzą o tym osoby czynnie uprawiające geocaching – coraz popularniejszą zabawę terenową.

Kopalnia Rydyłtowy

Hałda Szarlota nie powstałaby gdyby nie znajdująca się u jej podstawy kopalnia Rydułtowy – Anna. To właśnie odpady pochodzące z jej działalności posłużyły do usypania dwóch stożków. Jeden - mniejszy został wyrównany i przez to zmniejszony, drugi – większy to właśnie ten widoczny z daleka. Nie od razu hałda stała się wizytówką miasta i najbardziej rozpoznawalnym jego elementem. Powstawała przez cały czas działalności kopalni czyli ponad 200 lat. Na początku była niczym innym jak tylko zwykłym wysypiskiem lecz z biegiem czasu, kiedy się powiększała rosło także zainteresowanie tą niecodzienną budowlą. Dziś hałda już nie rośnie. Zatrzymała się na wysokości 407 m.n.p.m. co oznacza, że do Piramidy Cheopsa zabrakło jej tylko 13 m.

Nazwa hałdy

Hałda od ponad wielu stanowiła dominujący element krajobrazu lecz dopiero w 2007 roku została ochrzczona imieniem Szarlota. Co warte podkreślenia, wybrali je sami mieszkańcy, którzy swoje pomysły mogli zgłaszać w ramach konkursu. Propozycji było wiele, lecz zwyciężyła właśnie Szarlota. Imie to nawiązuje do pierwszej nazwy kopalni, którą była właśnie Charlotte. Po pomyślnym rozstrzygnięciu konkursu na zboczu widocznym z centrum miasta pojawił się napis z jej imieniem. Litery są ogromne, każda ma około 2,5 m wysokości a ponadto zostały wykonane ze specjalnego materiału luminescencyjnego, który powoduje lekkie świecenie wieczorem i w nocy.

Rewitalizacja

Hałda Szarlota jest dziś elementem krajobrazu, z którego Rydułtowy mogą być dumne. Wiele gmin górniczych chciałoby mieć na swoim terenie tak wyjątkowy obiekt – niepowtarzalny i widoczny z daleka lecz hałda to także problemy. Nie zapominajmy, że jest to wysypisko odpadów pokopalnianych więc przez całe dziesięciolecia lądowały tam rzeczy, które nikomu nie były już potrzebne. Od złomu metalowego począwszy aż po kamień a nawet na resztkach węgla skończywszy. Rewitalizacja tego miejsca czyli przywrócenie mu funkcji ogólnospołecznych stało się palącym problemem. W tym celu kopalnia Rydułtowy – Anna zawarła porozumienie z Politechniką Śląską w Gliwicach, które ma na celu nakreślenie działań, w konsekwencji których Szarlota stanie się rajem dla turystów z całej Polski i Europy. W projekcie biorą udział nie tylko specjaliści z dziedziny ochrony środowiska i architektury ale także studenci, których zadaniem jest znaleźć dobry pomysł na społeczną funkcję hałdy Szarlota czyli najwyższej, sztucznej góry w Europie.

Wyświetlenia:  8623
Lokalizacja:

Ul. Urbana 4
44-280 Rydułtowy
Gmina: Rydułtowy
Powiat: wodzisławski


Region turystyczny: 
Śląsk, Kraina Górnej Odry
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Poprzemysłowe

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Rydułtowy
0.57 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rybnik
2.95 km
Pszów
2.96 km
Rybnik
5.32 km
Gastronomia w pobliżu
Rydułtowy
1.77 km
Wydarzenia w pobliżu
Rybnik
2024-07-16
1.85 km
Zobacz z nami jak wyglądała kiedyś praca kobiet w czasach I i II wojny światowej. Muzeum Śląskie w Katowicach udostępniło wystawę o pracujących w przemyśle kobietach zatytułowaną „ZAKAZY, WYKLUCZENIA, PRZESĄDY. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle” Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Rybnik
2024-11-18
8.09 km
Radna Aleksandra Nowara zaprasza do rozmów o Rybniku.
Rybnik
2024-12-09
8.09 km
Radna Aleksandra Nowara zaprasza do rozmów o Rybniku.
Rybnik
2024-11-19
8.09 km
Spotkanie z rybincką radą seniorów.
Rybnik
2024-11-21
8.09 km
spotanie z rodziną zastępczą przy kawie