Finał INDUSTRIADY 2016 uznany za Wydarzenie Muzealne Roku

Data publikacji:
29 Maj 2017
Odsłuchaj tekst

Muzeum Śląskie w Katowicach otrzymało główną nagrodę za dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego w konkursie Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku. Jurorzy docenili widowisko wieńczące ubiegłoroczną INDUSTRIADĘ – „RASA. Pieśni antracytu”.

Finał ubiegłorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki odbywał się w Muzeum Śląskim, czyli na terenie, gdzie jeszcze niedawno działała Kopalnia Węgla Kamiennego Katowice. – Zaprezentowana tam „RASA. Pieśni antracytu” była spotkaniem dwóch żywiołów – muzycznego i wspólnotowego. Widowisko nie jest tylko opowieścią o górnikach i ich muzyce, lecz o wszelkich grupach, które mają wspólne historie do opowiedzenia. To są historie, które dają siłę, ale ich siła bierze się właśnie z bycia razem, bycia rodziną, wspólnotą, dzielenia się sobą. Myślę, że szczególnie w dzisiejszych czasach ta potrzeba znalezienia oparcia i bezpieczeństwa w jakiejś większej opowieści jest widoczna i wyczuwalna. Stąd sięgnęliśmy do nieco zapomnianych pieśni wierząc, że dzięki nim uda nam się wyzwolić jakąś tęsknotę za taką formą bycia razem, a przy okazji jakąś, cytując Zbigniewa Kałdubka, „namiętność myślenia” o tym kim jesteśmy i jaki jest nasz stosunek do świata – mówi Adam Kowalski, pomysłodawca wydarzenia.


Widowisko powstało dzięki zaangażowaniu finansowemu Samorządu Województwa Śląskiego oraz współpracy Muzeum Śląskiego w Katowicach i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. Na specjalnie zaprojektowanej scenie zobaczyliśmy ponad siedemdziesiąt postaci: orkiestrę dętą, chóry i solistów. Wszyscy wcielili się w tytułową RASĘ – górnicze plemię.


Starania koordynatora INDUSTRIADY, Województwa Śląskiego, oraz Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach sprawiły, że w drugiej połowie czerwca w sprzedaży on-line ukaże się płyta z pełnym zapisem projektu „RASA. Pieśni antracytu”. Zawierać będzie 15 utworów, a także dwugodzinną relację filmową.


To nie koniec nagród dla obiektów związanych ze Szlakiem Zabytków Techniki i INDUSTRIADĄ. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej otrzymało wyróżnienie za publikację „Stara Fabryka. Przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku. Dawna technika włókiennicza”, autorstwa Piotra Keniga i Wioletty Stysińskiej. Jurorzy wyróżnili także Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za pracę zbiorową „Narracje górnicze z terenu Zabrza. Kopalnia to je do mie wszystko”, jej autorami są: Magdalena Kaczmarek, Małgorzata Kłych, Konrad Kołakowski, Beata Piecha-van Schagen, Dawid Skrabania i Alan Zych.


Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku zostały ustanowione w 2006 roku i przyznawane są za osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w województwie śląskim dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. W tym roku w konkursowe szranki stanęło 21 muzeów, które złożyły 56 dokumentacji do konkursu.


Nagrody i wyróżnienia przyznawane są za wydarzenia, które miały miejsce w roku poprzedzającym daną edycję przyznawania nagród. Honoruje się nimi instytucje muzealne działające na terenie województwa śląskiego, których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Tegoroczna INDUSTRIADA odbywa się 10 czerwca w 47 zabytkach zlokalizowanych w 28 miastach województwa śląskiego. Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się w Chorzowie, a zakończenie zaplanowano w Gliwicach. Szczegóły na stronie industriada.pl

Źródło: Archiwum UMWŚl

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Pogoda
Katowice