INDUSTRIADA dla pasjonatów

Data publikacji:
24 Maj 2016
Odsłuchaj tekst

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe / Bytom,
Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej / Rudy,
Muzeum Historii Kolei / Częstochowa

Zakręceni na punkcie kolei od godz. 11.20 będą mogli zwiedzać z przewodnikiem Stację i Parowozownię Bytom Karb, obejrzeć wystawę taboru kolejowego (od godz. 12) oraz przejechać się drezyną ręczną (od godz. 12 do godz. 15.30 i następnie od godz. 16.30). Pasjonaci transportu kolejowego powinni zawitać tego dnia również do Rud, gdzie co chwila odbywać się będą przejazdy koleją wąskotorową na trasie Rudy–Paproć oraz Rudy–Stanica (godz. 11–20). Zaplanowano również zwiedzanie terenu stacji z przewodnikiem (do godz. 17), wystawę makiet kolejowych oraz paradę taboru kolejowego (godz. 15). Z kolei w Muzeum Historii Kolei w Częstochowie otwarta zostanie nowa przestrzeń z eksponatami dotąd nie prezentowanymi (godz. 11). Oprócz tego czeka nas zwiedzanie parowozu-pomnika TKt48-151 na dworcu kolejowym, przejazdy pociągiem specjalnym, prezentacja modeli kolejowych w skali TT i symulatora lokomotywy EU07, a także zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, przejażdżka drezyną oraz rajd śladami zabytków techniki.

JARAM SIĘ – Teatr Śląski w Hucie Królewskiej w Chorzowie / godz. 15. i 19.
Widowisko taneczne w wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego według koncepcji Rafała Urbackiego to spektakl – reportaż o historii hutnictwa, łączący choreografię, koncert muzyki elektronicznej i sztukę wizualną. Materiał filmowy z wyburzonych hut oraz fragmenty wypowiedzi hutników stają się podstawą choreografii tancerzy, do której w finale przyłączą się widzowie. Punktem wyjścia do działań aktorskich jest zaś tutaj opowieść byłego hutnika, dotycząca roboczych ubrań, które po pracy musiały być natychmiast namaczane w wodzie, by nie zesztywniały. Widowisko jest interesującym nawiązaniem do brytyjskiego tańca krytycznego okresu taczeryzmu oraz tradycji industrialnych imprez typu rave przełomu lat 80. i 90.

Muzeum Techniki Sanitarnej / Gliwice
Eksponaty, które kształtowały historię gliwickiej kanalizacji prawie sto lat temu oraz elementy wyposażenia łazienek naszych przodków – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na zwiedzających Muzeum znajdujące się w gruntownie odrestaurowanym budynku starej przepompowni ścieków. Podczas INDUSTRIADY miejsce to otwarte będzie dla pasjonatów przemysłu od godz. 13. W planach m.in. wykład na temat historii oczyszczalni i legend, których była przyczynkiem oraz warsztaty budowania mechanizmów.

Muzeum Śląskie / Katowice
Jeszcze kilkanaście lat temu w miejscu, gdzie obecnie wznoszą się szklane budynki nowego muzeum stały zabudowania KWK Katowice. Dziś jedynym jej śladem na zrewitalizowanych terenach są budynki pokopalniane z XIX stulecia oraz wspaniale prezentująca się wieża szybu „Warszawa”. Pasjonaci industrialnych zabytków będą mieli okazję zwiedzić te zabudowania skrywające prawdziwe industrialne skarby (godz. 14–22.30), wjechać na wieżę (do godz. 21) oraz wziąć udział w warsztatach na temat maszynowych konstrukcji (godz. 14–20).

Walcownia Cynku / Katowice
To jedno z miejsc, w których w szczególności odczuć można przemysłową przeszłość regionu. Charakterystyczna zabudowa walcowni, ogromne przestrzenie, brukowana podłoga, duszny klimat panujący w środku i mnóstwo maszyn – to wszystko robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Tajemnice tego miejsca odkryją przed wami przewodnicy (godz. 14–19). Nie lada gratką będą uruchamiane co godzinę świetnie odrestaurowane maszyny!

Muzeum Energetyki / Łaziska Górne
W tym miejscu dowiecie się, skąd bierze się prąd, jak można go wytworzyć, zobaczyć i poczuć. Obejrzycie też eksponaty obrazujące rozwój urządzeń elektrycznych od czasów żarówki Edisona po współczesność. Zwiedzanie (godz. 12.15–19.15) muzeum urozmaicone będzie w sobotę o liczne atrakcje dodatkowe m.in. warsztaty z elektroniki i elektryfikacji, pokaz pracy nowoczesnej lokomotywy a także zajęcia z gry na cewkach Tesli połączone z koncertem Grupy Gromowładni! Dla najbardziej ciekawskich zaplanowano również zwiedzanie Elektrowni Łaziska (godz. 12–19).

Muzeum Prasy Śląskiej / Pszczyna
Na co dzień można tutaj poznać historię regionalnych wydawnictw prasowych. Z okazji INDUSTRIADY przygotowano moc atrakcji związanych z dawnymi metodami drukarskimi. W godz. od 12 do 19 będziecie mogli oglądać zbiory oraz pracę maszyn drukarskich. Dodatkowo nadarzy się okazja, by przy pomocy walca ręcznego wydrukować sobie ozdobę na koszulce! W obiekcie zaplanowano także warsztaty druku, introligatorskie oraz scrapbookingu oraz grę miejską szlakiem wspomnień Christiana Schemmla, wydawcy pierwszej w pełni polskojęzycznej gazety na Górnym Śląsku.

Kopalnia Guido / Zabrze
Zwiedzanie kolejnych poziomów Kopalni Guido nie jest żadną nowością, ale tego amatorzy klimatów panujących pod ziemią przegapić nie mogą. Otóż od godz. 8 do 22 zaplanowano zwiedzanie poziomu 320 pod hasłem „Śląsk: kreatywność”, czyli specjalnie przygotowaną trasą z narracją skupioną wokół tematu eksperymentów i wynalazków, które stosowano pod ziemią aby ułatwić pracę albo zapobiec zagrożeniom. Zobaczymy Tamę Wodną oddzielającą Kopalnię Guido od Kopalni Makoszowy i przejedziemy się podwieszaną kolejką. Zwiedzanie zakończy się w Komorze Badawczej nr 8, gdzie czekają na nas eksperymenty muzyczne. Zjazdy odbywają się co 15 minut (ostatni ok. 22). Czas zwiedzania wynosi ok. 1,5 godziny.
Guido kusi też górniczą szychtą na poziomie 355 pod hasłem „Śląsk: praca” (między 8 a północą). Uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą własnoręcznie ucięty na szychcie drewniany klocek z logo INDUSTRIADY. O co chodzi z tym drewnem? Otóż drewno w sposób dosłowny buduje historię górnictwa już od setek lat, aż do czasów współczesnych. Wykorzystywano je do zabezpieczania chodników górniczych, a także przy całym szeregu innych prac wykonywanych na dole. Drewniane stemple służyły także jako jeden z pierwszych „systemów” alarmowych stosowanych w górnictwie – trzeszczenie i skrzypienie obudowy informowało górników o zbliżającym się zagrożeniu i konieczności natychmiastowej ucieczki.

Śląsk: czarne złoto – wielkie otwarcie Sztolni Królowa Luiza Park 12C w Zabrzu (ul. Sienkiewicza), w tym premierowe zjazdy Szybem Wilhelmina do pokładu 510 / godz. 8–24 /
Prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników podziemnych spacerów! Nowe trasy ukryte przed światłem dnia zostaną po raz pierwszy udostępnione właśnie podczas INDUSTRIADY! Podziemną część Parku 12C stanowią dawne wyrobiska kopalni „Królowa Luiza”. Można będzie zobaczyć w nich pokaz pracy maszyn górniczych oraz przejechać się górnicza kolejką szynową typu Karlik. Taki podziemny spacer potrwa ok. 1,5 godziny, a do towarzystwa będziemy mieć superbohaterów!
Część naziemną tworzy park edukacyjno-rozrywkowy dla dzieci i młodzieży. Odwiedzający mogą poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Premierowe zwiedzanie Podziemnego Parku Maszyn oraz zjazdy Szybem Wilhelmina do pokładu 510 odbywać się będą od godz. 8 rano do północy! (ostatnie zejście ok. 22).

Ponadto na wszystkich, którzy nie boją się ekstremalnych doznań czeka... lot balonem na uwięzi! Akcja „Szybowanie” potrwa od godz. 19 do północy. Balon zakotwiczony będzie na terenie stadionu KS Koksownik znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Sztolni. Z góry szybko dostrzeżemy jak blisko siebie i na stosunkowo małym terenie górnicy niegdyś drążyli szyby.

Szyb Maciej / Zabrze
Zwiedzanie szybu połączone z prezentacją pracy maszyny wyciągowej zawsze robi ogromne wrażenie. Oprócz budynku z czynną, dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, zwiedzający zobaczą również budynek nadszybia, wieżę wyciągową oraz szyb z głębinowym ujęciem wody pitnej. Zabrzański zabytek techniki będzie można oglądać od godz. 12 do 19. Tylko wizyta w Szybie Maciej umożliwia poznanie tajników funkcjonowania kopalni, poznanie innowacyjnego przekształcenia szybu w ujęcie wody i zajrzenia do… wnętrza ziemi!

Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł / Żarki
Zwiedzanie Starego Młyna w Żarkach odbywać się będzie przez cały dzień w godz. od 10 rano do północy. Zwiedzając wnętrza niemal stuletniego, elektrycznego młyna poznacie historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa oraz losy miasteczka. Wejścia odbywają się co 15 minut, oprowadzanie trwa ok. 45 minut. Uwaga! W trakcie zwiedzania uważajcie na ducha młynarza!

 

Zdjęcie pochodzi z archiwum Muzeum Historycznego w Bielsku - Białej.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Pogoda
Katowice